Przed wyjazdem na wakacje, przyjrzyj się uważnie, jakie przywileje daje ci twoja karta kredytowa. Przeczytaj papiery, które dostałeś od banku wraz z kartą, albo zapoznaj się z informacjami w bankowej witrynie internetowej. Dowiesz się, że karta może ci pomóc w wielu przypadkach, szczególnie na wakacjach.

Ubezpieczenie wynajętych samochodów
Czy planujesz na wycieczce wynająć samochód? Jeżeli tak, to twoja karta kredytowa natychmiast oszczędzi ci kilkadziesiąt dolarów.
Zapłać za wynajem samochodu kartą kredytową, a unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia od uszkodzenia auta (collision damage waiver), które wynosi ok. $10-15 na dzień. Ubezpieczenie to zostanie pokryte przez firmę – remitenta karty kredytowe. Zanim będziesz na nim polegać, sprawdź dokładnie wszelkie limitacje i warunki.
Uwaga: Karta kredytowa pokrywa tylko straty poniesione w wyniku wypadku czy kradzieży samochodu, ale nie odpowiedzialność cywilną czy inne straty kierowcy. Jeżeli w wyniku wypadku wyrządzisz komuś szkody na mieniu czy zdrowiu, ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dlatego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (liability insurance) powinieneś wykupić w wypożyczalni samochodowej, chyba że masz to pokrycie z innego źródła, np. z polisy samochodowej, z polisy właściciela domu (homeowner’s insurance), albo z ubezpieczenia biznesowe twojego czy twojej firmy.

Pomoc w podróży
Pomoc w podróży (travel assistance) obejmuje szeroki zakres usług, gdy bilet został wykupiony za pośrednictwem danej karty.
Jeżeli zgubisz w podróży portfel, otrzymasz nową kartę lub gotówkę w przeciągu 24 godzin. Firma kredytowa pomoże ci w odzyskaniu zagubionego przez linię lotniczą bagażu czy w zmianie planów, wynikłej z rodzinnych tragedii. W razie nagłej choroby czy wypadku w podróży firma pomoże w znalezieniu w kraju czy zagranicą mówiącego po angielsku lekarza, pokryje koszty leczenia do wysokości np. $2,500, dopomoże w dojeździe do ciebie rodziny czy przyjaciół, w dowiezieniu potrzebnej gotówki. Firma służy też informacjami o sytuacji politycznej w krajach, do których zamierzasz się udać.

Ubezpieczenie od wypadku  w podróży
Jeżeli przy pomocy karty kredytowej kupisz bilet na samolot, pociąg czy autobus dla siebie, małżonka czy dziecka będącego na twoim utrzymaniu, to automatycznie jesteś pokryty ubezpieczeniem zwanym travel accident insurance. Ubezpieczenie od wypadku w podróży pokrywa się na wypadek śmierci, utraty członków, słuchu, wzroku itp. do kwoty nawet miliona dolarów.
Karta może ubezpieczyć cię również na wypadek przerwania czy anulowania podróży (trip cancellation/trip interruption) oraz oferować różne rodzaje pomocy w podróży (emergency assistance). Przeczytaj kontrakt swojej karty kredytowej (credit card agrement) albo zadzwoń do swojego banku czy unii kredytowej.
Uważaj: Ubezpieczenie obowiązuje tylko od skutków wypadku. Zachorowanie na urlopie się nie liczy.

Ubezpieczenie towarów
Na wakacjach czy przez resztę roku płać w sklepach kartą kredytową, bo towar może zostać ubezpieczony. Karty kredytowe dają różne rodzaje ubezpieczenia towaru kupionego na tę kartę.
· Ubezpieczenie towarów, kupionych za pośrednictwem karty, przez 90 dni na wypadek uszkodzenia, kradzieży czy zagubienia (purchase protection). Jeżeli wiatr porwie ci nowy kapelusz albo stłuczesz przyniesiony ze sklepu kryształ, karta kredytowa pokryje straty.
· Przedłużona gwarancja (extended warranty), użyteczna w przypadku sprzętu elektronicznego czy gospodarstwa domowego. Karty kredytowe przeważnie podwajają okres gwarancji, maksymalnie do jednego roku.
· Ubezpieczenie ceny (price protection) – na wypadek, gdyby dany towar był oferowany taniej.
·Ubezpieczenie od opóźnienia dostarczenia bagażu przez linię lotniczą (baggage delay coverage) i inne.

Przedłużenie gwarancji
Czy wiedziałeś: Nie musisz wykupować extended warranty w sklepie za kilkadziesiąt dolarów, czy nawet więcej. Twoja karta kredytowa podwaja termin gwarancji maksymalnie do roku.
Przedłużenie gwarancji towarów kupionych za pośrednictwem karty kredytowej należy do najważniejszych udogodnień. Jeżeli twój komputer zepsuł się tuż po wygaśnięciu gwarancji, nie wyrzucaj go, lecz przypomnij sobie, w jaki sposób za niego zapłaciłeś. Jeżeli kartą kredytową, to jest bardzo możliwe, że komputer jest ciągle na gwarancji. Naprawa musi być dokonana w placówce autoryzowanej przez producenta.

Wniosek: Warto pamiętać o przedłużeniu gwarancji przez kartę, gdy pójdziemy na zakupy i sprzedawca będzie nas namawiał na wykupienie sklepowej extended warianty. A namawiać będzie, bo sklepy zarabiają 70% na sprzedaży tych polis, a przeciętnie tylko 10% na sprzedaży towarów.
Miłych i bezpiecznych,

Elżbieta Baumgartner.