W sobotę, 10 marca, Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku wypełniła się magią polskich legend, baśni i bajek.

 

Do niezwykłego świata pełnego wspomnień, muzyki, śpiewu, a nawet tańca, przenieśli zebranych uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Polish-American Teachers Association. Nad całością czuwała Bernadette O’Keefe, prezydent The Polish American Teachers Association.

W konkursie wzięło udział 22 uczestników w dwóch kategoriach: w języku polskim i angielskim. Wśród nich znaleźli się uczniowie 13 szkół ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. Każde z dzieci miało pięć minut na to, by zachwycić jury i publiczność. Oceniano je m.in. swobodę sceniczną, wymowę, kontakt wzrokowy z widownią, tempo prezentacji, operowanie głosem i kostiumy.

Wśród prezentowanych baśni i legend zaprezentowano między innymi: „O Hejnale Mariackim”, „Morskie Oko”, „Złota kaczka“, „Toruńskie pierniki”, „Wars i Sawa”, „Bazyliszek”, „O panience ludźmierskiej – gaździnie z Podhala“, „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Szable Króla Zygmunta“, „Baśń o Śnieżynce”, „O Beskidzkim Zbójniku Ondroszku”, „Głowy Wawelskie”, „Wiano świętej Kingi” oraz „Legenda o Smoku Wawelskim”.

W grupie zwycięzców znaleźli się:

W kategorii język polski: Victoria Ptaszek (1 miejsce), Kinga Karp (2 miejsce) oraz Aleksandra Wroceński (3 miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Gabriella Grabowski, Julia Tarkowska, Karolina Dzioba i Aleksandra Bona.
W kategorii język angielski: Łukasz Rossochacki (1 miejsce), Philip Sekmistrz (2 miejsce) i Nathalie Rzeczycki. (3 miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Adam Bartoszek, Pola Kandybowicz, Tom Sadowski i Maya Trzeciak.
W jury zasiedli: w kategorii po polsku – Barbara Falkowska, Iwona Juszczyk Katarzyna Ziółkowska, w kategorii po angielsku – Janet James, Patricia McGarrigle, Karen Timko.

Wydarzenia takie jak to, którego świadkami byliśmy w Fundacji Kościuszkowskiej, promujące wiedzę i zachęcające dzieci do kultywowania polskiej tradycji nie mogłyby się odbyć bez sponsorów. To dzięki hojności i wsparciu Polish & Slavic Federal Credit Union, Maria Sklodowski-Curie Professional Business Women’s Association, Polish National Alliance i Pulaski Association of Business & Professional Men, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek, słodyczy i dyplomów.

Warto przypomnieć, że konkurs jest organizowany od 1992r. i z każdym rokiem nie tylko cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale także podnosi poziom. Co roku wzrasta tez liczba uczestkników.

Ogromne podziękowania należą się rodzicom dzieci, którzy dbają o polską tradycję w domu oraz nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy poświęcając swój czas i dzieląc się swoim doświadczeniem i talentami sprawili, że dzieci nie tylko nie miały tremy, ale przede wszystkim były dobrze przygotowane. Samym dzieciom należą się gromkie brawa za serce, dziecięcą naturalność i wrażliwość oraz zdolności aktorskie, które pokazały w baśniach, bajkach i legendach.

 

Katarzyna Ziółkowska