Boże Narodzenie to nie tylko pora wymiany prezentów pod choinkę, lecz również okazja do wspomagania organizacji pożytku publicznego. Według fundacji Giving USA, w 2016r. Amerykanie dali rekordową kwotę: łącznie 390 miliarda dolarów, o 2.7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Warto, żebyśmy i my skorzystali z tej tradycji, by podtrzymać finansowo nasze polonijne instytucje, tym bardziej, że przepisy nam w tym pomagają.

 

Daj i oszczędź na podatkach

Bądźmy hojni dla polonijnych organizacji, bo one potrzebują naszej pomocy. Darowizny na rzecz odpowiednio zarejestrowanych w USA organizacji charytatywnych można odliczyć od podstawy podatku. Mniejsze kwoty można przekazać w gotówce, nawet bez żadnego poświadczenia (np. położyć pieniądze w kościele na tacę). Powyżej 250 dol. dowodem darowizny musi być nie tylko zrealizowany czek, ale również pisemne poświadczenie odbioru przez organizację.

Podarować można nie tylko gotówkę, lecz również używaną odzież, sprzęty domowe, stary samochód itp. i odjąć ich szacunkową wartość od wymiaru podatku. Sięgnij po IRS Publication 561, Determining the Value of Donated Property (www.irs.gov/pub/irs-pdf/p561.pdf).

Uwaga: Opłaca się podarować walory, których wartość wzrosła: akcje, obligacje, nieruchomości, by uniknąć płacenia podatków od wzrostu kapitałowego (capital gain).

Kiedy odpiszesz darowiznę

Darowizny dla charytatywnych organizacji bywają odpisem tylko dla osób, których wyliczone odpisy (itemized deductions) przekraczają odpis standardowy (6,350 dol. dla osoby samotnej, 12,700 dol. dla małżeństwa; dodatkowo dla osób, które ukończyły 65 lat: po 1,250 dol. dla podatników w związku małżeńskim i 1,550 dol. dla samotnych w roku 2017).

Przykład: Para seniorów musi mieć wyliczone odpisy (itemized deductions) na kwotę ponad 15,200 dol., żeby móc odpisać sobie darowiznę dla organizacji charytatywnej. Ale jest inne wyjście: przekazanie darowizny bezpośrednio z konta IRA, co nazywa się Qualified Charitable Distribution.

 

Skorzystaj z Qualified Charitable Distribution

Każda kwota podarowana z IRA w ramach QCD jest odpisem podatkowym. Oto warunki, jakie muszą być spełnione by skorzystać z tego przywileju:

•Ukończyłeś 70 i pół roku i jesteś zobowiązany do przymusowych wypłat (Required Minimum Distribution) ze swego konta IRA.
•Darowizna spełnia warunki stawiane przez IRS: organizacja jest odpowiednio zarejestrowana, nie oferuje nic w zamian;
•Czek wystawiony jest przez bank na organizację charytatywną, a nie na ciebie.
•W danym roku jeszcze nie wypłaciłeś obowiązkowej dystrybucji. Jeżeli tak, to zastosuj ten manewr w przyszłym roku.
Podatku unikniesz dlatego, że twój bank na raporcie do IRS – druku 1099-R – poda, że wyjęta z IRA kwota podlegająca opodatkowaniu jest niższa o bezpośrednio dokonaną charytatywną darowiznę (QCD).

 

Co to jest RMD

Oto krótkie wyjaśnienie obowiązkowych minimalnych wypłat z IRA zwanych Required Minimum Distribution (RMD). Po osiągnięciu wieku 70 i pół roku wpłaty na konto IRA są zabronione, a nakazane wypłaty, nawet jeżeli pieniądze nie są ci teraz potrzebne. Za zaniedbanie minimalnej wypłaty grozi kara w wysokości 50 proc. kwoty, która powinna być wybrana. Twoja pierwsza wypłata RMD musi być wzięta do 1 kwietnia w roku, w którym kończysz 70 i pół roku. Następnie wypłaty RMD mają być czynione do 31 grudnia każdego roku. Dobrze wiedzieć, że istnieje ucieczka od podatków dochodowych spowodowanych przymusową wypłatą z konta IRA.

 

Jak zrealizować QCD w praktyce

Jeżeli spełniasz wyliczone powyżej warunki, to udaj się do swojego banku, poproś o wypłatę z twojego konta IRA w ramach Qualified Charitable Distribution i o czek wystawiony na nazwę charytatywnej organizacji. Zajmij się tym jak najszybciej, bo bank może zechcieć przesłać ci ten czek pocztą, co spowoduje opóźnienie, a organizacja charytatywna powinna otrzymać darowiznę do końca grudnia, żeby była ona dla ciebie odpisem podatkowym na zeznaniu za rok 2017.

 

Darowizny na rzecz innych osób

Darowizny na rzecz osób indywidualnych rządzą się innymi regułami i nie są odpisem od dochodu. Każdy z nas może dać innej osobie w Stanach do 14,000 dol. rocznie bez konieczności zgłaszania tego do IRS. Limit ten, zwany annual gift exclusion, od 2018 roku zostanie podniesiony do 15,000 dolarów.

Jeżeli przekażesz komuś darowiznę przekraczającą w jednym roku 15,000 dol., to powinieneś ją zgłosić do IRS na formularzu IRS Form 709 wraz ze swoim rocznym zeznaniem podatkowym. Podatku od darowizny nie płaci się teraz, dopiero po śmierci, jeżeli wartość twojej masy spadkowej pomniejszona o wszystkie nadwyżki darowizn przekroczy zwolnienie spadkowe przysługujące w roku śmierci. Zwolnienie spadkowe (estate and gift exemption) wynosi 5.49 miliona dol. w 2017 roku, więc większość z nas nie musi zaprzątać sobie głowy podatkami od darowizn i spadków.
Rada: Jeżeli chcesz podarować dziecku większą kwotę, np. na zakup domu, to przekaż mu 15,000 dol. w tym roku i drugie tyle zaraz po 1 stycznia. Małżonkowie mogą podarować bez konsekwencji podatkowych dwa razy tyle. Gdy darowizny dokonujesz czekiem, to data na nim musi być grudniowa, nawet jeżeli czek zrealizowany będzie w styczniu kolejnego roku.

 

Pogodnych Świąt życzy
Elżbieta Baumgartner