Cholesterol jest woskowatą, podobną do tłuszczu substancją produkowaną w wątrobie oraz innych komórkach.

Aby funkcjonować poprawnie organizm potrzebuje cholesterolu. Ściany i błony komórek w naszym ciele potrzebują cholesterolu w celu produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych, które pomagają trawić tłuszcz. Jednak organizm potrzebuje jedynie ograniczoną ilość cholesterolu do zaspokojenia jego potrzeb.

Kiedy obecność cholesterolu w organizmie jest zbyt duża mogą tworzyć się płytki miażdżycowe (grube, twarde złogi) w tętnicach zmniejszając przestrzeń umożliwiającą przepływ krwi do serca. Z biegiem czasu te zanieczyszczenia powodują miażdżycę (stwardnienie tętnic), co może prowadzić do chorób serca.

Gdy do serca dociera niewystarczająca ilość niosącej tlen krwi, może wystąpić ból w klatce piersiowej, tzw. dławica piersiowa lub dusznica bolesna. Jeśli dopływ krwi do części serca jest całkowicie odcięty to prowadzi to do całkowitego zablokowania tętnicy wieńcowej, czego wynikiem jest atak serca. Zazwyczaj jest to spowodowane nagłym zamknięciem narządu wynikającym z uformowania się skrzepu krwi na szczycie poprzedniego zwężenia.

Czy można obniżyć cholesterol bez leków? Co trzeba zrobić, by utrzymać go w ryzach? Podstawą jest dieta i ruch. Dopiero, jeśli to nie pomoże w zbijaniu cholesterolu, sięga się po leki.

Jednym z niezawodnych środków na obniżenie cholesterolu jest CHOLESTEROL D-FENSE, produkowany przez firmę REDD Remedies.

Jest on skuteczny przede wszystkim dzięki zawartości znanych na całym świecie wyciągów z czerwonych drożdży z ryżu, zielonej herbaty oraz ekstraktów z grzybów Reishi i Cordyceps.

Zielona herbata – stanowi barierę ochronną przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu, zmniejsza ryzyko uszkodzeń ściany tętnic, związanych z przewlekłymi stanami zapalnymi, czy odkładającą się płytką cholesterolową, która również mechanicznie podrażnia ścianę naczyń krwionośnych.

Czerwonym ryżem popularnie nazywany jest produkt uzyskany drogą fermentacji ryżu przez czerwone drożdże gatunku Monascus purpureus. W drugiej połowie XX wieku japońscy badacze wyizolowali z czerwonych drożdży substancję, odpowiedzialną za obniżenie poziomu cholesterolu, którą nazwano monakoliną K. Czerwony ryż hamuje produkcję cholesterolu w wątrobie oraz zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, tym samym przyczyniając się do utrzymania jego prawidłowych wartości.

Grzyby Reishi – Reishi jest jednym z najcenniejszych leków Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Grzyby te posiadają zdolność obniżania poziomu „złego” LDL cholesterolu i zwiększania poziomu „dobrego” HDL cholesterolu.

Grzyby Cordyceps – Podobnie jak wspomniane grzyby Reishi, grzyby z grupy cordyceps są nieocenione w obniżaniu „złego cholesterolu” LDL i podwyższania HDL, który spełnia funkcję ochronną.

Nie zwlekaj, nie czekaj, aż wysoki cholesterol zacznie zagrażać Twojemu zdrowiu, tylko zabierz się za planowanie zdrowej diety, ćwiczeń oraz suplementy, które w znacznym stopniu pomogą obniżyć poziom Twojego cholesterolu!
Zapraszamy do Markowej Apteki!