W sobotnie popołudnie, 30 czerwca członkowie i sympatycy Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika w Nowym Jorku spotkali się z jego założycielami.

 

Mimo upalnej pogody i wakacyjnego sezonu, wyjątkowa okazja, wyjątkowi goście, w wyjątkowe miejsce przyciągnęły sporą grupę uczestników, zarówno tych, którzy byli w klubie już 20 lat temu jak i tych, którzy dołączyli do niego podczas jego wieloletniej działalności.

Polsko- Amerykański Klub Fotografika powstał w czerwcu 1998 roku. Miało wtedy miejsce kilka ważnych wydarzeń organizacyjnych, od prezentacji pięciorga czołowych fotografow w Klubie Podróżnika do pierwszego założycielskiego spotkania w Nowym Dzienniku.

Jednym z tych wydarzeń było spotkanie trójki forografów w Madison Square Park na Manhattanie, Zosi Zeleskiej-Bobrowski, Jarosława Woszczyny i Jerzego Kossa, które fotograficznie udokumentowała ośmioletnia wnuczka Jerzego Kossa Violetta. Zdjęcie siedzących na parkowej ławeczce założycieli klubu stało się wręcz symbolem tamtych wydarzeń.
Podczas sobotniego spotkania nie obyło się bez wzruszających wspomnień Zosi Zeleskiej-Bobrowski, Jurka Kossa i Wojtka Kubika, który był jednym z założycieli (nieobecny na ławeczce).

Wspominano także nieobecnych, Romualda Dymskiego i Jarosława Woszczynę, którzy mieli także ogromny udział w powstaniu klubu. Mimo upływu czasu i zmian w strukturze parku udało się zidentyfikować ławeczkę i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.

Pod wieczór, zacni założyciele zostali zaproszeni przez członków klubu na jubileuszowy obiad do jednej z pobliskich restauracji.

Sceneria z ławeczką może sugerować, że klub był bezdomny, co nie jest prawdą, bo Nowy Dziennik udostępnił nam swoje lokum na klubowe spotkania i prezentacje. Wszysko zmieniło się po opuszczeniu Nowego Jorku przez Nowy Dziennik i od tego czasu sceneria z ławeczką w parku bardziej pasuje do statusu klubu, co na szczęście nigdy nie przeszkadzało w jego działalności.

 

Edward Madej
Zosia Żeleska-Bobrowski
i Stanisław Promowicz