W sobotę 12 maja w sali parafialnej polskiego kościoła św. Stanislawa Biskupa i Męczennika na Manhattanie, odbył się Bal Wiosenny, podczas którego miała miejsce cermonia szarfowania tegorocznego Marszalka Parady Pulaskiego kontygentu Manhattan, oraz koronacja Miss Polonii 2018.

 

W tym roku Marszałkiem Parady Pułaskiego została Katarzyna Zielka a Miss Polonia Marlena Mertenes (informacje o obu paniach poniżej).
Na tegorocznym balu obecni byli: Wielki Marszałek Parady Pułaskiego Thomas Duch, pani Jadwiga Kopala, koordynująca Bankiet Marszałkowski, odbywający się zwyczajowo w ostatnią sobotę września, czyli tydzień przed Paradą, w hotelu Marriott Marquis na TimesSquare i pan Zbigniew Bielski z Komitetu Głównego Parady Pulaskiego. W tym roku do tańca przygrywał znany i lubiany zespół Zambrowiacy. To między innymi, dzięki muzyce Zambrowiaków sala była wypełniona po brzegi.
Wspaniałe jedzenie przygotowała pani Małgosia Kłos.
Jak co roku niezawodnymi sponsorami byli pan Baczyński – właściciel pobliskiego sklepu i Marysia Salon, za co bardzo im dziękujemy.
Bal w całości był zorganizowany przez Komitet Parady Pułaskiego działający przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie wraz z jego przewodniczącą Alicją Rubacha.
Jak co roku cały dochód z balu jest przeznaczony na Paradę Pułaskiego, która odbędzie się w pierwszą niedzielę października.
A teraz przedstawimy osoby, które poprowadzą kontyngent Manhattanu w Paradzie 2018.
Katarzyna Zielka – marszałek
Urodziła się nad polskim morzem, w pięknej Gdyni. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała z mężem, Dariuszem, tuż po ślubie w roku 1990. Miał to być ich „miesiąc miodowy”, który trwa już 29 lat.
Od tylu lat Katarzyna z mężem mieszka w Nowym Jorku i jest naszą parafianką. Mają dwoje wspaniałych dzieci: córkę Claudię i syna Karola. Dzieci chodziły do Polskiej Szkoły Dokształcającej, im. Augustyna Kordeckiego, przy parafii św. Biskupa i Męczennika. Pani Katarzyna od wielu lat jest członkinią Rady Parafialnej i Rady Pułaskiego oraz należy do Różańca Rodziców. Z wielką pasją angażuje się w prace społeczne, udziela się przy organizacji różnych imprez i spotkań Polaków, mieszkających w NY i nie tylko, a które odbywają się przy naszym kościele. Czas wolny od pracy zawodowej chętnie spędza z rodziną i przyjaciółmi. Uwielbia podróże i taniec. Jest zawsze uśmiechnięta i pomocna, a dobroć, która z niej emanuje, udziela się innym.

Marlena Mertenes – Miss Polonia
Urodziła się na Manhatanie w 2001 roku. Uczęszczała do polskiej szkoły im. Augustyna Kordeckiego przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w roku 2006-2015.
Obecnie jest uczennicą katolickiej szkoły średniej imienia Saint Vincent Ferrer przy 65 ulicy i 4 Alei.
Marlena ma wiele zainteresowań. Należą do nich: śpiew, taniec i praca społeczna; ostatnio jest nią opieka nad przedszkolakami w Go Project.
Nasza tegoroczna Miss pierwszy raz do Polski wyjechała z wycieczką kościelną w 2016 roku. Jak mówi, do kraju rodziców przywiązała się bardzo mocno. Chciałaby odwiedzać go jak najczęściej.

 

AR