Fotografia społeczna charakteryzuje się tym, że stara się zwrócić uwagę na problemy niekiedy omijane lub ignorowane ze względu na swoją powszechność. Tym razem, dajemy możliwość pokazania problemu emigracji w trochę innym świetle, a zdjęcia mają być łącznikiem między Polakami i ich rodzinami, których na codzień dzieli ocean.

Wy
Choć Wasza żaglówka już dawno odpłynęła, zgubiliście kotwicę na Bałtyku. Wyjechaliście po lepsze jutro, niekiedy zostawiając tu wszystko, ale przede wszystkim zdecydowaliście się na życie w ciągłej tęsknocie za rodziną. I właśnie do tej rodziny wysyłacie tysiące paczek rocznie. Jesteście świetnie zorientowani kto ma jaki rozmiar buta, komu potrzeba ciepłej kurtki na zimę…

Choć dzieli nas ocean, jesteście blisko. Znacie nasze problemy, staracie się nam tutaj pomagać, a przyjeżdżając przywozicie ze sobą powiew świeżego powietrza. Mimo, iż świat się zmienił, mamy dostęp do wszelkich informacji, to Wasze opowieści są dla nas wciąż egzotyczne a wasze przyjazdy są jak wielkie święta, nawet w środku lata, cieszymy się jakby było Boże Narodzenie.

 

My

Podobnie jak Wy, żyjemy w dwóch strefach czasowych. Po tylu latach, różnice czasu przeliczamy automatycznie. Kiedy coś się u nas dzieje, nie możemy się doczekać aż wstaniecie, żeby móc zadzwonić, a lecąc do Was w odwiedziny, zawsze staramy się przywieźć coś charakterystycznego, typowo polskiego. Nierzadko jednak kończy się to Waszym śmiechem, kiedy przywozimy torciki wedlowskie, które możecie kupić w co drugim sklepie. Jesteśmy specami w przewożeniuwszystkiego, od kiełbasy po sadzonkę drzewka z ogródka babci. W końcu przywożąc te rzeczy przywozimy cząstkę naszego, niegdyś wspólnego świata.

Lubimy Was zaskakiwać. Z polityką amerykańską i prognozą pogody jesteśmy tak na bieżąco, że niekiedy mamy świeższe informacje od Was, co wywołuje Wasze zdumienie.
Ciągle odliczamy jakieś dni, jak nie do Waszego przyjazdu to do naszego wyjazdu. I tak płynie nam czas…

 

Projekt

Drodzy Czytelnicy, prosimy Was o pomoc w realizacji projektu fotograficznego „blisko/daleko”, którego celem jest pokazanie upływu czasu w trakcie trwania emigracji.

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia swoich bliskich sprzed wyjazdu do USA, które zabrali Państwo ze sobą wyjeżdżając, to prosimy o wysyłanie ich do naszej redakcji do 15 lipca.

W ramach projektu zostaną wykonane portrety Państwa bliskich w Polsce a dla Państwa zostanie przygotowana wystawa. Wszystkie zdjęcia zostaną odesłane pod wskazany adres.

Każdy z Państwa oraz Państwa bliscy na pamiątkę dostaną książkę dotyczącą tego projektu z fotografiami i Państwa osobistymi historiami. Zachęcamy do wzięcia udziału. Więcej informacji na stronie: www.insideoutproject.net

Alicja Zimoląg