W ubiegłą środę uczniowie Akademii Języka Polskiego obchodzili święto Konstytucji 3 Maja, w 227. rocznicę jej uchwalenia.

 

Apel przygotowała Justyna Bereza z wychowankami z 9 klasy liceum. Uczniowie z entuzjazmem wysłuchali wypowiedzi starszych koleżanek: Zuzanny Miszteli, Emilii Wrażeń i Izabeli Bigos, Oli Kirkickiej oraz ciekawego występu Gabrysi Kisielewskiej w roli Konstytucji.

Ponadto, wiele dzieci i młodzieży włączało się w przedstawienie, zadając Konstytucji ważne pytania na temat jej historii. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że była ona wielkim przełomem nie tylko dla Polaków, była pierwszym tego rodzaju dokumentem w Europie i drugim, po konstytucji amerykańskiej, na świecie.

Uroczystość urozmaicona piosenką „Witaj, majowa jutrzenko” i krótkim filmem przedstawiającym istotę Konstytucji, zakończyła się radosnym i głośnym wiwatem wszystkich zgromadzonych, brzmiącym: „Wiwat król! Wiwat Sejm! Wiwat Konstytucja!”. Wraz z wybrzmiewanym wiwatem, uczniowie radośnie machali biało-czerwonymi flagami.

Entuzjazm uczniów bez dwóch zdań świadczył o tym, że akademia zaszczepiła w nich dumę z tego wielkiego dokonania, jakim jest Konstytucja 3 Maja. A nasi milusińscy z młodszych klas wiwatowali jeszcze długo po powrocie ze szkoły – tak twierdzą rodzice i dziadkowie.

 

Autor: Izabela Bigos, uczennica kl. X