7 czerwca, o godz. 19: 00 w kościele św. Bartłomieja przy Park Ave. na Manhattanie będzie miała miejsce nowojorska premiera utworu skomponowanego przez księcia Józefa Poniatowskiego, bratanka króla Polski. To niezwykłe wydarzenie organizują Kawalerowie Maltańscy. Polskich Maltańczyków W USA reprezentuje Robert Nizioł.

 

Panie Robercie, nie wszyscy nasi czytelnicy Pana znają. Jak długo jest Pan w Stanach i jak przebiega Pana kariera zawodowa?

Mieszkam tu od 25 lat. Praktycznie od początku staram się uczestniczyć aktywnie w życiu Polonii. Najpierw jako Prezes CEBA (Central European Business Association) pomagałem studentom zaistnieć na rynku amerykańskim i doradzałem im w trudnych decyzjach związanych z wyborem pracy i kariery zawodowej. Później jako wieloletni Prezes PABC (Polish American Business Club) wspierałem relacje handlowe między Polską i Stanami pomagając jednocześnie wielu firmom na rynku amerykańskim w budowaniu marki, skalowaniu biznesu, czy w pozyskiwaniu rynku zbytu. Zawodowo zajmuję się inwestycjami w prywatne małe i średnie przedsiębiorstwa zarówno w Stanach jak i w Polsce. Wprowadzam Polskie produkty na rynek amerykański, tworzę własne marki produktów z sektora medycznego i kosmetycznego.

 

– A pańska przynależność do Maltańczyków?

Do Zakonu Maltańskiego zostałem zaproszony w 2008 roku. Oficjalnie zostałem przyjęty i zatwierdzony przez Wielkie Magisterium w Rzymie w 2011 roku. Jednym z moich wprowadzających był Witold Sulimirski (1933-2016), postać bardzo znana Polonii. Jemu też dedykujemy ten koncert.

Zakon Maltański ma ciekawą historię, sięgającą XI wieku – nie sposób przedstawić ją w krótkiej rozmowie. Powiem tylko, że dziś jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, posiada własną konstytucję, organizacje publiczne, produkuje znaczki, paszporty, tablice rejestracyjne. Z założenia Maltańczycy są neutralni i apolityczni. Od 1834 r. na stałe rezydują w Rzymie. Prowadzą działalność charytatywną i dyplomatyczną w kilkudziesięciu krajach; mają swoje centra medyczne, zajmują się m.in. opieką nad osobami niepełnosprawnymi.

 

– Kim są Maltańczycy dzisiaj?

Do Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich należy 160 Kawalerów i Dam, z czego około 60 mieszka na stale poza Polską. Zakon, który przetrwał dziesięć wieków, nazywa się Suwerennym Rycerskim Zakonem Szpitalników św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty to oficjalna nazwa. O wiele bardziej znanymi określeniami są Zakon Maltański, Joannici albo Szpitalnicy.

 

– Wróćmy do koncertu. Jaka jest historia Mass in F, którą usłyszymy 7 czerwca?

Kilka lat temu środowisko muzykologów obiegła sensacyjna wiadomość, dotycząca odkrycia, jakiego dokonano w zbiorach British Museum w Londynie. Wśród zakurzonych dokumentów natrafiono na genialne dzieło muzyczne, skomponowane przed 150 laty przez bratanka ostatniego króla Polski – księcia Józefa M. Poniatowskiego. Jak się okazuje Książę Poniatowski był nie tylko wybitnym politykiem i żołnierzem, ale również utalentowanym kompozytorem i śpiewakiem, który szlify muzyczne zdobył we Włoszech – krainie operowej muzyki bel canto. Opinie ekspertów są jednoznaczne – muzyka Poniatowskiego niczym nie odbiega od najwybitniejszych dzieł włoskich kompozytorów XIX wieku – zachwycająca jest jej harmonia, piękno fraz, dynamizm formy. Dla nas, Polaków, powinno być powodem do dumy i radości posiadanie tak znamienitego kompozytora na liście polskich twórców. Dodajmy, że o zainteresowaniach muzycznych księcia Poniatowskiego wiedzieli tylko wtajemniczeni.

W czerwcu 2015 r. odbyła się premiera tego utworu w Westminster Cathedral Hall w Londynie. Patronował jej m.in. Polski Związek Kawalerów Maltańskich, Kardynał Vincenty Nichols z Westminster Cathedral, Polska Ambasada w Londynie, Polish Heritage Society UK i inne wpływowe instytucje. Koncert był dużym wydarzeniem kulturalnym i sukcesem artystycznym. Odbił się szerokim echem nie tylko w kręgach muzycznych Londynu, ale również całej Europy.
Koncert, który organizujemy będzie drugim wykonaniem tego utworu.

 

– Kim są muzycy i śpiewacy, którzy w nim wystąpią?

Udało nam się zebrać grupę znakomitych solistów. Są to śpiewacy operowi, którzy występują w najbardziej znanych spektaklach operowych na świecie. Heather Buck, sopran, dwukrotnie otrzymała nagrodę Grammy za rolę Lulu Baines w Elmer Gantry. W 2011 uzyskała tytuł nadany przez „Opera News”, jako Best of the Year. Podobnie tenor, Raul Malo, śpiewający w Metropolitan Opera, w 1992 otrzymał tytuł „Best Lyric Tenor”. Stephen Bryant, baryton i Blythe Gaissert, mezzosopran są również znani ze znakomitych wystąpień w kraju i za granicą.

Przed koncertem Mass in F, Spectrum Symphony of New York odegra Koncert numer 2 Henryka Wieniawskiego, podczas którego pierwsze skrzypce zagra znany na całym świecie Artur Kaganovskiy. Artur koncertuje w wielu filharmoniach od Szwecji, po Włochy, Ukrainę, Meksyk i oczywiście Stany Zjednoczone. Warto wspomnieć, iż Kaganovskiy zaczął grać na skrzypcach jak miał trzy lata. Jednym z jego pierwszych nauczycieli był sławny Issac Stern.
W koncercie weźmie również udział chór, który został specjalnie utworzony na nasz koncert. Wśród chórzystów jest dziesięć osób z Ukraińskiego Chóru Dumka, kilka osób z Riverside Choral Society i wielu innych wspaniałych chórzystów.

 

– Udział w uroczystości zapowiedzieli znakomici goście. Czy mógłby Pan zdradzić kogo można się spodziewać?

Swoją obecność potwierdził m.in. Nuncjusz Apostolski, arcybiskup Bernardito Auza, pani Ambasador Polski przy UN, Joanna Wronecka, pan Konsul Generalny Maciej Golubiewski, biskup Witold Mroziewski, biskup Bambera z Pensylwanii, wielu biznesmanów i dyplomatów. Specjalnie na koncert przylatuje kilka osob z Polski.

Przy okazji chciałbym uściślić, że koncert jest organizowany nie tylko przez Polskich Kawalerów Maltańskich, których mam zaszczyt reprezentować w Stanach Zjednoczonych, ale również przez Polski Instytut Naukowy w Ameryce, reprezentowany przez Alicję Brzyską, która włożyła mnóstwo pracy i serca w przygotowanie całej imprezy i bez której ten koncert pewnie by się nie odbył.

Nad sukcesem naszego koncertu pracuje również wiele innych wspaniałych osób, między innymi Aleksandra Słabisz, Nick Sadowski, Magda Kulisz, którzy poświęcają koncertowi swój czas i zawodowe talenty, za co jestem im niezwykle wdzięczny.

Gdzie można uzyskać szczegołowe informacje o koncercie i kupić bilety?
O szczegółach informujemy na naszej stronie internetowej, gdzie również można kupić bilety. www.massinf.org
Zainteresowanych muzyką, śpiewem i historią serdecznie zapraszamy.

 

Rozmawiała Zofia Kłopotowska