Wręczenie odznaczeń państwowych oraz statuetek „Wybity Polak w USA” było centralnym punktem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość odbyła się we wtorek, 8 maja, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

 

 

Tegoroczna edycja konkursu „Wybitny Polak w USA” zorganizowana była po raz ósmy. Głównym celem konkursu jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces poza granicami Polski. Organizatorem konkursu na terenie USA jest stowarzyszenie Pangea Network oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Wtorkowa uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowych przemówień związanych z obchodami 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wygłosili je: konsul generalny RP Maciej Golubiewski, pełniący rolę gospodarza imprezy oraz europoseł PiS, profesor Ryszard Legutko. Konsul Golubiewski w swoim wystąpieniu wspomniał także o Pomniku Katyńskim w Jersey City oraz o próbie jego usunięcia przez Stevena Fulopa, burmistrza tego miasta.
W następnej części wystąpienia konsul generalny wręczył dwa odznaczenia państwowe zasłużonemu działaczowi „Solidarności”. Wiesław Talaśko na mocy decyzji prezydenta RP Andrzeja Dudy „za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce” otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak w USA”, którą wraz z konsulem generalnym prowadzili: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Grzegorz Fryc, prezes stowarzyszenia Pangea Network USA.

W tym roku wyróżnienia otrzymali: prof. Marek Jan Chodakiewicz w kategorii „Nauka”, Józef Pałka w kategorii „Kultura”, Andrzej Jańczyk w kategorii „Biznes”, bokser Adam Kownacki w kategorii „Młody Polak” oraz Dariusz Barcikowski w kategorii „Osobowość”.

Statuetka Wybitnego Polaka jest najbardziej prestiżowym pozarządowym wyróżnieniem przyznawanym zasłużonym Polonusom z całego świata. Konkurs odbywa się na terenie Austrii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Niemiec, a także w trzech okręgach konsularnych Stanów Zjednoczonych: nowojorskim, chicagowskim i w Los Angeles. Każdy z laureatów wybranych w edycji krajowej automatycznie trafia do wielkiego finału w Warszawie. Tam spośród Wybitnych Polaków wybranych we wszystkich krajach wyłaniana jest osoba, która uhonorowana zostaje statuetką „Wybitny Polak na Świecie”.

 

Agnieszka Dworak