Kryspina Czerwińska. Foto: Zosia Żeleska-Bobrowski

Kryspina Czerwińska.
Foto: Zosia Żeleska-Bobrowski

Z żalem zawiadamiamy że 27 sierpnia 2017 roku zmarła w Warszawie Kryspina Czerwińska.

Popularna w polonijnym środowisku Kryspa, była mieszkanką metropolii nowojorskiej od 1971 roku.

Pracowała jako farmaceutka w Bellevue Hospital ponad 40 lat, do 85 roku życia. Była osobą niezwykle skromną, uczynną, uśmiechniętą, zawsze z nieodłącznym aparatem fotograficznym.

Należała i wspierała wiele organizacji polonijnych, między innymi Fundację Jana Pawła II, Kongres Polonii Amerykańskiej, Polsko Amerykański Klub Fotografika, Polonijny Hiking Club działający przy Nowym Dzienniku.

Była pasjonatką podróży i fotografii, utrwalająca na kliszy miejsca i osoby z którymi podróżowała i zwiedzała świat, Nowy Jork i jego okolice. Fotografie jej autorstwa ukazywały się w prasie polonijnej: Kurierze Plus, Nowym Dzienniku, The Voice.

Kryspina była osobą bardzo religijną, długoletnią parafianką kościoła Św. Cyryla i Metodego, ale brała udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych we wszystkich parafiach polonijnych metropolii oraz w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown. Kryspina należała do Polsko Amerykańskiego Klubu Fotografika od chwili jego powstania w 1998 roku; jej legitymacja miała numer 2. Brała udział we wszystkich Salonach Fotograficznych Klubu w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku oraz wystawach Klubu w Polsce.

Kryspina byla częstym gościem Domu Pielgrzyma w Rzymie, znała siostry zakonne, które opiekowały się Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Brała udział we wszystkich pielgrzymkach polskiego papieża.

Była też miłośniczką muzyki, stałą bywalczynią Metropolitan Opera Lincoln Center i Carnegie Hall.

Ś. P. Kryspina miała 87 lat. Pochowana zostanie w Warszawie.  Zachowamy Ją w bardzo życzliwej pamięci.

Grażyna Michalski  i Małgorzata Tambor
Zdjęcie: Zosia Żeleska-Bobrowski