Mateusz Morawiecki w Instytucie Piłsudskiego. Po jego lewej stronie prezes Instytutu, Iwona Korga, po prawej: konsul generalny Maciej Golubiewski. Foto Wojciech Maślanka

Mateusz Morawiecki w Instytucie Piłsudskiego. Po jego lewej stronie prezes Instytutu, Iwona Korga, po prawej: konsul generalny Maciej Golubiewski.
Foto Wojciech Maślanka

Nowy Jork odwiedził wicepremier Mateusz Morawiecki. Celem jego wizyty były m.in. spotkania z amerykańskimi mediami: Bloombergiem, Yahoo Finance i Fox News. Swoim rozmówcom minister tłumaczył istotę reform w Polsce, w tym wymiaru sprawiedliwości i relacje jakie mamy z Rosją. Zachęcał do inwestowania w naszym kraju.

Pod koniec krótkiej nowojorskiej wizyty ministrowi udało się wygospodarować trochę czasu na spotkanie z przedstawicielami Polonii. Miało to miejsce 1 września w Instytucie Piłsudskiego na Greenpoincie.

Szacownego gościa powitała Iwona Korga prezes Instytutu i Maciej Golubiewski – konsul generalny. Na początku minutą ciszy uczczono rocznicę wybuchu II wojny światowej, która zaczęła się od ataku na Polskę.

Swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki zaczął od stwierdzenia, że rząd i on sam traktują państwo jako wielką wartość. Spełniając obietnice wyborcze rząd wydaje ogromne pieniądze na cele społeczne. W przeszłości nikomu nie udało się zrobić tego co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość – dzielenia się z Polakami owocami wzrostu gospodarczego – podkreślał Morawiecki. Cały czas walczymy o poważne państwo. Nie chcemy żeby Polska była krajem oligarchicznym, nie chcemy korporacyjnego państwa prawników, sędziów i samorządowców. Wokół spraw polskich narosło wiele nieporozumień w kraju i zagranicą. Nie do wszystkich dociera na przykład, że Polska ma najgorszy, najdroższy i najmniej efektywny system sprawiedliwości na świecie. Na wymiar sprawiedliwości wydajemy 1,8 procenta rocznego budżetu, podczas gdy średnia Unii europejskiej wynosi 0,64 procent. Gdyby system działał efektywniej mielibyśmy kilka miliardów złotych więcej, a ludzie dochodziliby swoich praw szybciej i skuteczniej – tłumaczył.

Wicepremier kilkakrotnie wracał do spraw związanych z inwestowaniem w Polsce. Na zakończenie podzielił się dobrą wiadomością, że JP Morgan Chase planuje ulokowanie w naszym kraju jednej ze swych głównych siedzib.

O wystąpieniach Mateusza Morawieckiego w amerykańskiej telewizji pisze Jeremi Zaborowski na stronie 6.

 

Zofia Kłopotowska