Macę, roślinę z rodziny kapustowatych, uprawia się od ponad dwóch tysięcy lat. Rośnie na stromych zboczach szczytów Andów w Peru, występuje też w Boliwii. Nazywana jest „skarbem Inków”. Ma postać jadalnego korzenia.

Długowieczni Indianie Keczua z Peru stosują macę jako środek wzmacniający – korzeń ten znalazł bowiem zastosowanie w stanach wycieńczenia, osłabienia, niedożywienia oraz w okresie rekonwalescencji.
Jeżeli spojrzymy na skład korzenia macy to w większości zawiera ona białko, cukier oraz błonnik. Ważne są jednak także posiadane składniki odżywcze, które sprawiają, że spożywanie macy jest takie zdrowe:
• 19 różnych rodzajów aminokwasów
• Kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy, kwasy oleinowe
czy też kwas palmitynowy
• Niezbędne witaminy
• Polisacharydy
• Selen, magnez, wapń, żelazo i inne minerały i składniki odżywcze

Maca jest potężnym adaptogenem, czyli potrafi dostosować się do całego organizmu i uodpornić go na różne trudne sytuacje i stres.

1. Maca wpływa pozytywnie na umysł. Jej spożywanie poprawia intelekt, ułatwia przyswajanie informacji oraz zapamiętywanie, poprawia także nastrój i ma działanie antydepresyjne, poprawia również funkcjonowanie neuroprzekaźników.

2. Naukowcy potwierdzili że maca, dzięki zapobieganiu ubytkom w tkance chrzęstnej i kostnej, zapobiega takim chorobom jak osteoporoza i zapalenie stawów.

3. Maca poprzez regulację gospodarki hormonalnej łagodzi przebieg menopauzy u kobiet, a u mężczyzn wspomaga leczenie bezpłodności.

Maca dostarcza organizmowi dobrze przyswajalne białko, przez co zalecana jest dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, a ich organizm jest zmuszany do intensywnego wysiłku umysłowego i fizycznego. Wykazuje działanie wzmacniające organizm, zwłaszcza w stanach osłabienia, wycieńczenia i niedożywienia organizmu, lub w czasie rekonwalescencji oraz w okresie wzrostu. Maca jest uważana również za roślinę poprawiającą pamięć i zdolność przyswajania wiedzy. Jest dostarczycielem substancji wzmacniających budowę i wytrzymałość mięśni szkieletowych. Maca stanowi cenne uzupełnienie diety.

Warto pamiętać, że niejednokrotnie największe znaczenie dla naszego zdrowia i najprostsze rozwiązanie niesie ze sobą natura. Niezależnie od tego, z jakim problemem zdrowotnym się zmagamy, naturalne środki, takie jak zioła czy grzyby, mogą nam niezwykle pomóc w osiągnięciu pełnego zdrowia.

Niezależnie od nasilenia objawów, stylu życia, czy problemu z jakim się zmagamy, warto jest wstąpić do Markowej Apteki i zapytać się o wyciąg z rośliny MACA produkowany przez firmę BIO NATURALS.

Maca jest bogata w cały szereg składników odżywczych, takich jak aminokwasy (razem 20, w tym 7 niezbędnych aminokwasów), witaminy – A, B1, B2, B6, C, E, kwasy tłuszczowe – kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwas oleinowy oraz minerały: żelazo, potas, miedź, cynk, wapno, sód i mangan.

Zawiera cztery razy więcej błonnika i pięć razy więcej białka niż ziemniak.