Menopauza to stan, kiedy ciało kobiety stopniowo przechodzi z fazy płodnej w niepłodną, jednak fachowo określa się tak ostatnią miesiączkę w życiu kobiety.
W ten etap kobiety wchodzą zazwyczaj w wieku ok. 45-50 roku życia, jednak nie jest to zasadą – proces ten może rozpocząć się nieco wcześniej lub nieco później. Jeżeli po ponad rocznej przerwie ponownie występuje miesiączka, należy zgłosić się do ginekologa.
Zbliżającą się menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny, zwany również klimakterium lub przekwitaniem. Rozpoczyna się na kilka lat przed samą menopauzą, a kończy się kilka lat po niej, w sumie trwa od 5 do 10 lat. To niemało – i dlatego też kobieta powinna zadbać, by przeżyć ten czas jak najbardziej komfortowo.
Menopauza objawia się nagłymi falami gorąca, nocnymi potami, płaczliwością i stanami depresyjnymi… Winę za złe samopoczucie ponoszą nie tylko zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, lecz również przeświadczenie, że przekwitanie równoznaczne ze starością. Wiele Pan zmaga się nie tylko z fizycznymi objawami tego okresu, ale również z depresją, niskim poczuciem własnej wartości, lekiem oraz poczuciem odrzucenia.
Klimakterium, to niezwykle trudny czas dla wielu kobiet.
Wiele z nas zadaje sobie więc pytanie… Jak przetrwać burzliwy okres menopauzy?
Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia objawów menopauzy jest terapia hormonalna. Nie jest ona jednak rozwiązaniem, zalecanym każdej pacjentce. Według najnowszych rozporządzeń, terapia hormonalna jest odpowiednia tylko jeśli pacjentka zmaga się z napadami gorąca i rumienia.
Terapia hormonalna jest również źródłem skutków ubocznych i komplikacji.
Rozpoczynają się dodatkowe problemy związane z nadwagą, zmianami skórnymi, spadkiem libido itd.
Na rynku farmaceutycznym i zielarskim dostępne są również środki, które stanowią alternatywę dla leczenia hormonalnego.
Jednym z takich produktów jest „Harmon X” firmy Bio Nutrition.
Jest on niezwykle skuteczny, efekty działania pojawiają się już po kilku dniach stosowania, jednak jedną z największych zalet tego środka jest fakt, że jest on całkowicie naturalny, oparty na bogatej kompozycji ziołowej, której stosowanie nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
Podstawowym składnikiem tego produktu jest opatentowana przez firmę Bio Nutrition, innowacyjna forma chmielu leczniczego.
Wyciąg z szyszek chmielu przyjmowany przez dłuższy czas w okresie menopauzy pozwala uzupełniać niedobory hormonów żeńskich. Chmiel wytwarza związki chemiczne zbliżone budową do estrogenów i organizm kobiety zawsze nabiera się na tę roślinną „podróbkę”. Znacznie szybciej zioło objawia swe właściwości uspokajające – już po trzech dniach jest odczuwalne wyciszenie i ukojenie nerwów. Chmiel polecany jest przy nerwowym wyczerpaniu organizmu oraz trudnościach w zasypianiu o podłożu nerwowym.
Dodatkowo, w tym produkcie, znajdziemy wyciągi z dzikiego pochrzynu, który zawiera fitoestrogeny, w tym diosgenin, będący źródłem naturalnego progesteronu. Fitoestrogeny, trafiając do organizmu kobiety razem z pokarmem, normalizują równowagę hormonów, zwalczają nieprzyjemności, związane z menopauzą.
Nie zapominajmy o wyciągu z żeń-szenia, który również znajduje się w tym produkcie.
Łagodzi on skutki stresu, zaburzenia snu wywołane napięciem emocjonalnym oraz jest niezbędny dla wzmocnienia sprawności duchowej i fizycznej.

Objawy menopauzy mogą znacznie uprzykrzyć życie każdej dojrzalej kobiecie, jednak warto pamiętać, że istnieją produkty, które w całkowicie naturalny i bezpieczny sposób mogą przynieść znaczną ulgę. Zapraszamy do Markowej Apteki!