Choć chrapanie i towarzyszące mu przerwy w oddychaniu są uciążliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia i życia dolegliwościami, to niewiele osób stara się znaleźć skuteczny sposób na chrapanie, żeby się go ostatecznie pozbyć.

Podczas snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się. Ich nadmierne rozluźnienie powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie – zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt duże zwężenie górnych dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie skutkuje zatrzymaniem akcji oddechowej, tzw. obturacyjnym bezdechem sennym.

Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Powstaje wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej. Sam chrapiący zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.

Przyczyn chrapania może być kilka. Należą do nich m. in.: obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa, otyłość.

Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, mogą być chirurgicznie usunięte i problem zostanie rozwiązany.

Jeżeli chrapaniu towarzyszą bezdechy senne, to w zależności od ich nasilenia stosuje się różne metody lecznicze.

Najczęściej wykonuje się zabiegi zmniejszenia masy podniebienia oraz języka. Za pomocą specjalnych elektrod niszczy się tkankę, tworząc odpowiednio ukształtowaną bliznę, która napina opadające mięśnie. Równie często stosuje się specjalne maski zakładane na noc. Maseczka, obejmująca usta i nos, połączona jest rurką ze sprężarką wytwarzającą ciągły strumień powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Zwiększone ciśnienie powietrza usztywnia drogi oddechowe i nie dopuszcza do ich zwężenia. Aparat taki jest swego rodzaju protezą, skuteczną, gdy się ją stosuje, ale nie poprawia to na stałe drożności górnych dróg oddechowych. Dobrze jest też zrzucić nadmiar kilogramów.

Jeśli jednak przyczyna chrapania jest niejasna oraz nie zagraża ona bezpośrednio naszemu zdrowiu, warto sięgnąć po pomoc doraźną, która pozwoli nam się wyspać i wypocząć.

Niezwykle ważnym jest zgłoszenie się do lekarza i wykluczenie poważnych przyczyn chrapania. Jeśli jednak dbamy o siebie odpowiednio, jesteśmy okazem zdrowia, a ciągle… chrapiemy, przeszkadzając sobie i bliskim osobom – firma „Snore Stop” przychodzi nam z pomocą.

Dzięki unikalnym produktom tej kompanii, jesteśmy w stanie nie tylko zwalczyć uporczywe chrapanie, i wreszcie dobrze się wyspać, ale również dobrać taki produkt, który dociera do źródła problemu.

Pamiętajmy, każdy z nas jest inny!
Do wyboru mają Państwo spray do nosa oraz tabletki.
Który produkt wybrać?
To już sprawa indywidualna i pracownicy Markowej Apteki bardzo chętnie udzielą Państwu porady!
Nie pamiętasz już jak to jest spać spokojnie, głębokim i odświeżającym, regenerującym snem?

Chrapanie spędza Ci sen z powiek?
Wstąp do Markowej Apteki i zapytaj się o Snore Stop.
Zacznij spać zdrowo i smacznie już dziś!

Zapraszamy!