Ocet został odkryty ponad pięć tysięcy lat temu przed naszą erą, w zupełnie przypadkowy sposób, a mianowicie podczas wyrobu wina.

Przez długie lata stosowany głównie jako środek konserwujący, nabrał zupełnie nowego znaczenia w ciągu ostatnich lat.

Hipokrates używał octu jako środka do opatrywania ran, natomiast medycy w XVIII wieku stosowali ten produkt, jako remedium na wszystko: od uczuleń, reakcji alergicznych skóry, po problemy żołądkowe.

Ocet był również stosowany jako środek leczniczy na cukrzycę.

Ocet, po angielsku vinegar, znaczy po prostu „kwaśne wino” i może być wyprodukowany właściwie z każdego rodzaju cukru, poddanego procesowi fermentacji.ŹŻródłem octu mogą być winogrona, daktyle, kokos, ziemniaki, buraki oraz jabłka.

Korzyści płynące ze stosowania octu jabłkowego są znane od wielu lat, dlatego też stal się on nie tylko podstawowym elementem wyposażenia kuchennego, ale również naszych domowych apteczek.

Tradycyjnie, ocet jest produkowany podczas długiego procesu fermentacji, dzięki czemu nie jest on pozbawiony dobroczynnych, aktywnych substancji, takich jak: kwas octowy, kwas galusowy, katechina, kwas kofeinowy, oraz wiele innych.

Ocet jabłkowy może obniżyć poziom cukru we krwi, co jest bardzo korzystne dla osób chorych na cukrzycę, szczególnie typu 2.

Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, zarówno w wyniku oporności na działanie insuliny, jaki niezdolności do jej wytwarzania.

Podwyższone stężenie cukru we krwi może być również problemem u ludzi, którzy nie mają cukrzycy… wysoki poziom cukru we krwi jest uważany za główną przyczynę starzenia się organizmu oraz chorób przewlekłych.

Ocet jabłkowy pomaga schudnąć – badania kliniczne wykazały, ocet ma bezpośredni wpływ na utratę kilogramów. Osoby, które odchudzały się i dodatkowo stosowały ocet, schudły w tym samym okresie czasu więcej niż ci, którzy stosowali jedynie dietę i ćwiczenia.

Obniża ryzyko zachorowania na nowotwory przełyku i gardła – badania wykazały, że regularne stosowanie octu jabłkowego znacznie obniża ryzyko wystąpienia tych nowotworów.

Spożywanie octu jabłkowego może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca. Choroby układu krążenia (choroby serca, naczyń krwionośnych i udary mózgu) są obecnie najczęstszą przyczyną śmierci na świecie.

Dotychczasowe badania wykazały, że spożycie octu jabłkowego może obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Ocet jabłkowy może również zawierać przeciwutleniający kwas chlorogenowy, który chroni cząstki cholesterolu LDL przed utlenieniem, co jest kluczowym etapem w procesie choroby serca.

Produkt firmy Dr. Mercola, zawiera nie tylko naturalny ocet jabłkowy, ale jest również wzbogacony o imbir i kurkumę.

Kurkuma – liczne prace naukowe dowodzą, że zawarty w niej związek – kurkumina wpływa na ograniczenie podatności na różne postacie choroby nowotworowej oraz ma niezwykle silne działanie przeciwzapalne.

Imbir natomiast, stosowany na całym świecie, w różnych dolegliwościach, jest silnym środkiem przeciwzapalnym. Z tego względu znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych, ale też dolegliwości reumatologicznych. Ułatwia trawienie i usprawnia metabolizm. Związki czynne w nim zawarte wpływają ochronnie na śluzówkę żołądka i zapobiegają powstawaniu wrzodów. Okazuje się też skuteczny w hamowaniu nudności i wymiotów, dlatego jego stosowanie polecane jest osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną, bądź morską oraz pacjentom po operacjach.

Zapraszamy!