Pierwsza niedziela października nieodmiennie kojarzy się nam z Paradą Pułaskiego. Wielkie święto Polonii celebrowane jest w metropolii po raz 79.

Większego święta, które gromadziłoby polonusów w tak prestiżowym miejscu jak 5 Aleja nigdy nie mieliśmy i pewnie mieć nie będziemy. Dlatego wobec kurczącej się liczby rodaków w Stanach warto dbać o Paradę. Biorąc w niej udział pokazujemy naszą liczebność, dbałość o tradycję i przywiązanie do rodzinnego kraju. Pokazujemy też naszą obecność w niezwykłym mieście jakim jest Nowy Jork.

O Paradzie Pułaskiego wiemy wszyscy, mało kto zna jednak jej bardzo ciekawe początki. O pierwszej Paradzie i ludziach z nią związanych pisze Czesław Karkowski na stronie 6.

Zdjęcia tegorocznych marszałków i towarzyszących im Miss Polonia z Maspeth, Ozon Park i Manhattanu pokazujemy na str. 23.

Bardziej szczegółowo przedstawiamy tegorocznego marszałka Greenpointu – Tomasza Eider, członka Pułaski Association of Business and Professional Men i laureata konkursu Wybitny Polak w kategorii biznes z 2014 r. Bardzo osobistą rozmowę z panem Tomaszem można przeczytać na stronie 7.

Wszystkim tegorocznym marszałkom, z Grand Marshal Donną M. Koch-Kapturski na czele, serdecznie gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia. To wspaniali społecznicy, którzy nie szczędzą czasu i sił, żeby na różne sposoby wzbogacać i wzmacniać naszą grupę etniczną.

To październikowe, polonijne święto zawdzięczamy całorocznemu wysiłkowi Komitetu Parady Pułaskiego, któremu od lat przewodniczy Ryszard Zawisny.

Parada to także świadectwo aktywności i pracy na rzecz spójności naszej grupy etnicznej: polskich instytucji, organizacji, parafii, polonijnych szkół dokształcających, harcerzy i wielka chwała im za to!

Warto, żeby „niezrzeszeni” rodacy jak najliczniej, z rodzinami i przyjaciółmi, pojawili się 2 października na 5 Alei – trasie przemarszu Parady. W ten sposób możemy okazać wdzięczność wszystkim organizatorom tego święta. Oklaskami, okrzykami, serdecznością, podziękować za trud, czas, pomysłowość i aktywną obecność.

Miło nam też poinformować, że specjalne wydanie Kuriera Plus, z życzeniami dla marszałków i paradujących, będzie jak co roku rozdawane podczas Parady.

Do zobaczenia w niedzielę, na Manhattanie.

Zofia Kłopotowska