Ile kosztują cię twoje niedobre nawyki: palenie papierosów, nieodpowiednia dieta czy rozrywki?

Jeżeli podliczysz wydatki, może się okazać, że wydajesz niepotrzebnie tysiące dolarów rocznie. Często niekorzystne przyzwyczajenia nie tylko drenują twoją kieszeń teraz, lecz mają również dodatkowe poważne skutki, które pojawią się w przyszłości.

Papierosy
Jednym z kosztowniejszych złych nawyków jest palenie tytoniu. Papierosy są drogie z powodu podatków akcyzowych nakładanych przez lokalne władze: w Nowym Jorku zapłacisz średnio 13-14 dol. za paczkę, około 10 dol. w stanach Illinois, Vermont, Washington, Hawai i Alaska. Najmniej zapłacisz w takich stanach, jak Missouri, Virginia, West Virginia, North Dakota, Wyoming, Idaho – trochę ponad 5 dol. za paczkę. Średnie ceny w poszczególnych stanach podaje witryna TheAwl. com.
Jeżeli palisz paczkę papierosów dziennie, wydajesz ponad pięć tysięcy dolarów rocznie w Nowym Jorku, a połowę tego w większości kraju. Znacznie wyższe są koszty leczenia palacza, które witryna Cancer. org oblicza na 35 dol. na każdą paczkę spalonych papierosów. Za leczenie płaci nie tylko sam palacz, ale całe społeczeństwo, w sumie 96 miliardów dolarów rocznie w USA. Stawki ubezpieczenia zdrowotnego i na życie palacza też są wyższe niż niepalących.

Słodkie napoje
Badania Yale University Rudd Center for Food Policy and Obesity wykazały, że 48% Amerykanów, czyli prawie połowa, pije słodkie napoje bezalkoholowe (soft drinks) codziennie. Ci, którzy piją „sodę”, konsumują dziennie średnio 2.6 porcji.

Jeżeli 16-uncjowe opakowanie słodkiej wody kosztuje przeciętnie 1.50 dol, daje to 8 dol. za galon. Czy płaciłbyś 8 dol. za galon benzyny? Pewnie nie. Więc dlaczego płacisz tyle za słodzoną wodę? Jeżeli założymy dwa napoje po 1.50, to 3 dol. dziennie, co urasta do 1,095 dol. rocznie.

Wystarczy kupować większe butelki w supermarkecie, albo przerzucić się na zwykłą wodę, a oszczędzimy krocie. W wielu miejscach w kraju woda z kranu jest bardzo czysta, jak np. w mieście Nowy Jork.

Prawdziwy problem konsumpcji słodzonych napojów leży gdzie indziej. Dwudziesto-uncjowa butelka „sody” zawiera od 15 do 18 łyżeczek cukru. Spożywanie nadmiernej ilości cukru i pustych kalorii przyczynia się poważnie do otyłości i cukrzycy. W Stanach wskaźnik otyłości wrósł z 13% do 34 w ostatnich 50 latach. Epidemia otyłości w USA kosztuje nas wszystkich ok. 190 miliardów (billions) dolarów rocznie, które wydawane są na opiekę medyczną grubych osób.

Plotkarskie magazyny
Jeżeli lubujesz się w magazynach w rodzaju People, US Weekly, Star, czy też w ich polskich odpowiednikach dostępnych w polonijnych księgarniach, to tracisz od 3 do 4 dol. za każdy numer. Dwa magazyny na tydzień kosztuję około 360 dol. rocznie. A przecież plotki możesz znaleźć za darmo na sieci. Jeżeli lubujesz się w lśniących, kolorowych magazynach, to możesz je zaprenumerować, a zapłacisz połowę.

Prawdziwą ceną brukowej prasy nie jest jej sama cena, lecz ignorancja czytelnika, który czytając o skandalach towarzyskich przestaje orientować się w finansach, polityce, światowych wydarzeniach itp.

Lepiej: Zamów dostawę do domu naszej polonijnej prasy. Nie tylko będziesz mieć źródło rzeczowych informacji, to jeszcze wspomożesz polonijne media.

Kawa w Starbucksie
Nawet jedno cappuccino czy caramel macchiato dziennie ze Starbucks’a – to tysiąc kilkaset dolarów rocznie, a dwa razy tyle, jeżeli dołożysz do tego jakieś ciastko. Obniżysz koszt o połowę, jeżeli przeniesiesz się do Dunkin Donuts, który również ma ciekawe oferty.

Egzotyczne kawy można robić samemu. Zafunduj sobie ekspres do kawy i pij kawę w domu i w pracy, a niekoniecznie w kawiarni. Samemu można zaparzyć zwyczajną kawę za ułamek ceny. Wiele firm zapewnia pracownikom bezpłatną kawę, w innych miejscach pracownicy składają się i kupują kawę i mleko do wspólnego użytku.

Liczne badania wskazują na szkodliwość picia kawy w dużych ilościach. Spożywanie powyżej czterech filiżanek dziennie może prowadzić do „zdenerwowania kofeinowego”, wypłukania wapnia z organizmu, podwyższania ciśnienia. W umiarkowanych ilościach kawa uważana jest jednak za korzystną.

Co jeszcze?
Miewamy też inne niezbyt korzystne nawyki, które nie tylko kosztują pieniądze, ale miewają też niezamierzone niekorzystne skutki: alkohol, elektroniczne gry dla dzieci, gry hazardowe, loterie, uzależnienie od elektronicznej poczty czy Internetu itp.
Wniosek: Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem.