Konkurs Bajek, Baśni i Legend Polskich w Nowym Jorku. Foto: Katarzyna Ziółkowska

Od ponad 20-stu lat Polish-American Teachers Association zaprasza szkoły, dzieci i rodziców do udziału w konkursie Bajek, Baśni i Legend Polskich, którego celem jest kultywowanie polskiego języka, tradycji i kultury.

W sobotę, 21 marca, Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku wypełniła się gwarą góralską, śpiewem i muzyką.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów 12 szkół ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. Występowali w języku polskim i angielskim. Każdy z uczestników miał pięć minut na to, by zachwycić jury i publiczność, a oceniano m.in. wymowę, artykulację, kontrolę głosu, tempo prezentacji, opanowanie, kontakt z publicznością, kostiumy i rekwizyty. Wśród prezentowanych baśni i legend były między innymi: „Legenda o powstaniu Wisły”, „Syrena”, „Wiano Świętej Kingi”, „Wesoły rycerz”, „O śpiących rycerzach w Tatrach”, „Bazyliszek”, „O wawelskim smoku, Kraku i szewczyku”, „Wars i Sawa”, „Czerwone i czarne kamienie”, „O tatrzańskim Zbójniku” oraz „Zaczarowna skrzynka”.

Zwycięzcy:

W kategorii język polski: Aleksander Jopek z Polskiej Szkoły im. Cyryla i Metodego, Brooklyn NY (1 miejsce), Julia Bednarz z Polskiej Szkoły im. Św. Stanisława Kostki, Garfield NJ (2 miejsce) oraz Michal Kapolka z Polskiej Szkoły im. Św. Stanisława Kostki, Garfield NJ (3 miejsce) i Julia Zapadka z Polskiej Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. Jana Pawła II, Bridgeport Connecticut (3 miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Borycki, Weronika Fidler, Helena Moroz, Nicole Najsarek, Michał Subernat i Sophia Trojanowski.

W kategorii język angielski: Gabriel Starzec z Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza, Brooklyn NY (1 miejsce), Alexander Węglicki z Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza (2 miejsce), Victoria Gladys z Polskiej Szkoły przy Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza, Brooklyn NY (3 miejsce).

Wydarzenia takie jak to, promujące wiedzę i zachęcające dzieci do kultywowania polskiej tradycji nie mogłyby się odbyć bez sponsorów. To dzięki hojności i wsparciu Polish & Slavic Federal Credit Union, Pulaski Association of Business & Professional Men, Atlas Savings Bank, Kearny Division; Polish National Alliance, Maria Sklodowski-Curie Professional Business Women’s Association,, Pulaski Parade Committee, The Polish American Teachers Association oraz Jubilat Deli, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci książek, słodyczy i dyplomów.

Ogromne podziękowania należą się też rodzicom dzieci, którzy pielęgnując polską tradycję przekazują najmłodszym, to, co najcenniejsze – miłość do ojczyzny i polskich korzeni. Wielki wkład w przygotowanie dzieci włożyli też ich nauczyciele i dyrektorzy szkół, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem sprawili, że uczestnicy konkursu nie mieli tremy i byli dobrze przygotowani. Brawa należą się także organizatorom, a szczególnie czuwającym nad całością: Bernadette O’Keefe, prezydent The Polish American Teachers Association, Helen Lesnik Mistak oraz Marii Bielskiej.

Jak podkreśliła prezydent Bernadette O’Keefe: „Ogromnie ważne jest by dzieci były dumne z siebie, ze swego dziedzictwa, z tego, że przygotowując się do konkursu uczą się języka polskiego, historii, wartości i kultury, które, gdy będą rosnąć i wspóltworzyć nasze społeczności będą dla nich inspiracją”.