Drodzy Czytelnicy
Przed Państwem świąteczny Kurier Plus, cały w kolorze, wielostronicowy, wielkanocny i wiosenny.
Dużo w nim życzeń od tutejszych kościołów, biznesów, instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Jesteśmy wdzięczni, bo zasiląją kasę naszego tygodnika, ale co ważniejsze pokazują nas jako wspólnotę, ludzi wyznających te same wartości i kontynuujących tradycje przeszłych pokoleń. Te świąteczne życzenia mają długą historię – pojawiały się już w pierwszych polonijnych gazetach. Właśnie z tych powodów każde z tych życzeń są dla nas ważne – i te całostronicowe i te całkiem malutkie.
Nasza tegoroczna okładka – Góra Krzyży w Szawle na Litwie, to wynik współpracy świetnej tutejszej artystki Uty Szczerby i dzieci z łódzkiej pracowni grafiki i rysunku Anny Grygowskiej.
A wewnątrz numeru, oprócz życzeń artykuły o tym najważniejszym chrześcijańskim święcie, jego duchowej istocie, odbiciu w sztuce i kulturze, w tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, z wolna blednącej, zanikającej – więc tym bardziej wiedzę o niej warto przechowywać.
Poza tym artykuły stałych autorów, a wśród nich, uwaga, uwaga, tysięczny numer Kartek z przemijania. Ich autor, Andrzej Dąbrowski, kto wie czy nie pobił światowego, dziennikarskiego rekordu, pisząc tysiąc odcinków jednego cyklu. Zaraz po świętach w naszej redakcji wystrzeli korek szampana z tego powodu – obiecujemy! Andrzeja od dawna namawiamy na nowy cykl, tym razem teatralny, bo teatr to najbliższa mu dziedzina i jest w niej prawdziwym mistrzem.
Z wiosną wznawiamy kurierowe spotkania. Nawiązujemy właśnie bliższą współpracę z kliniką zdrowia psychicznego Unitas, pracujący w niej psychiatra spotka się z naszymi czytelnikami. Światowe statystyki są bardzo niepokojące. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na depresje i rożnego rodzaju uzależnienia, a my ciagle wiemy o nich zbyt mało.
Wierzę też, że uda nam się zaprosić Czesława Karkowskiego, który w Kurierze od wielu miesięcy pisze o malarstwie, ale przede wszystkim jest autorem książek mówiących o starożytności, współczesności i sztuce. My chcemy namówić go na rozmowę o jednej z jego ostatnich, przeciekawych książek o starzeniiu się, zatytułowanej „U schyłku”.
A pamiętacie Państwo polski musical Metro, który miał nowojorską premierę na Broadwayu? W Nowym Jorku zostało kilkoro występujących w nim artystów. Jak potoczyły się ich losy opowie w Kurierze Violetta Klimczewska, tancerka Metra, a potem Metropolitan Opera.
To nasze najbliższe plany, ale nie zapominamy o życzeniach.
Wszystkim naszym Czytelnikom, Ogłoszeniodawcom i Sympatykom dziękujemy za nieustającą życzliwość życząc radosnej Wielkanocy wypełniającej nas wiarą, nadzieją i miłością.
Zofia Kłopotowska z zespołem Kuriera Plus