Kolejna edycja Programu Stypendialnego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zakończona.
W tym roku PSFCU nagrodziła 388 młodych Członków Naszej Unii przeznaczając na stypendia 450 tysięcy dolarów. 

Rozpoczął się on 13 czerwca br. a w jego trakcie uczestnicy odwiedzą kilka polskich miast, spotkają się z liderami polskiego życia politycznego i gospodarczego oraz z prezydentem RP.

Dziękuję Wam za trud, za wysiłek, za to, że Wam wszystkim tak bardzo chce się być częścią polonijnej społeczności i dawać temu wyraz. Jednocześnie bardzo chciałabym, abyście nie zapominali skąd wyszliście, „skąd Wasz ród”. Żebyście pamiętali o tych wszystkich – Waszych rodzicach, nauczycielach, katechetach, ale także i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – którzy sprawili, że nie tylko mówicie po polsku, czujecie się dumni będąc Amerykanami polskiego pochodzenia, ale także, że jesteście elitą Polonii w Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że wielu z Was, będzie pracowało w przyszłości w polonijnych instytucjach – powiedziała do nagrodzonych przewodnicząca Komisji Stypendialnej Małgorzata Czajkowska, druga wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU.

Z ponad czterystu imprez i uroczystości, które sponsoruje lub w których uczestniczy PSFCU, ceremonie rozdania stypendiów są dla nas najprzyjemniejszymi: nie ma bowiem programu, który bardziej wyrażał naszą misję służby społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych – podkreślił dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski.

 

*

Podczas uroczystości w Nowym Jorku i New Jersey, stypendyści PSFCU mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Marka Jana Chodakiewicza, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia z waszyngtońskiego The Institute of World Politics. – Poproszono mnie, abym przemówił tak, abyście poczuli co to znaczy „być dumnym z bycia Polakiem”. Nie mogę was do tego przekonać, każdy z Was musi tę decyzję podjąć indywidualnie. Ale „polskość” to wybór pewnego rodzaju mentalności, charakteru – powiedział do studentów prof. Chodakiewicz.

Stypendia przeznaczone są dla Członków Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (trzeba być członkiem PSFCU co najmniej rok), którzy mogą się pochwalić dobrymi wynikami w nauce. Komisja kwalifikacyjna bierze także pod uwagę m.in. zaangażowanie młodzieży w działalność organizacji, parafii, szkół dokształcających i klubów polonijnych.

 

Od początku Programu Stypendialnego w 2001 r. skorzystało z niego łącznie prawie cztery tysiące osób a suma stypendiów wyniosła prawie 4,5 mln dolarów.

W tym roku Komitet Stypendialny nagrodził 256 maturzystów, którzy we wrześniu tego roku rozpoczną naukę w szkołach wyższych oraz 122 studentów, którzy studiują w szkołach wyższych.
Nagrodzeni otrzymali czeki i dyplomy podczas trzech uroczystości, które odbyły się oddzielnie dla nagrodzonych z Nowego Jorku, New Jersey i stanu Illinois czyli tam, gdzie PSFCU ma swoje oddziały.
Niezależnie od wsparcia finansowego PSFCU oferuje dziesięciu młodym i zdolnym członkom dziesięciodniowy staż prezydencki w Polsce. Program pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy organizuje Kancelaria Prezydenta RP.

 

PR