Wróciłam właśnie z prawie miesięcznej wycieczki po czterech krajach, którą odbyłam tylko z bagażem podręcznym. W tym artykule chcę wyjaśnić, że przejechanie połowy świata z maleńką walizeczką jest całkowicie możliwe i ma wiele zalet.

 

Dlaczego tylko bagaż podręczny

Dlatego, że tak jest bezpieczniej, taniej, szybciej i łatwiej. Bezpieczniej – bo linie lotnicze nie zgubią ci walizki, co przydarzyło mi się kilka razy. Taniej – bo niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty za każdą zarejestrowaną walizkę. Szybciej – bo unikasz kolejek na lotnisku, a w miejscu docelowym nie czekasz przy karuzeli. Łatwiej – bo każdy lekką walizkę łatwo udźwignie, nawet wątła kobieta, taka jak ja.

Oprócz walizeczki mam ze sobą mały, lekki plecak, który służy mi w czasie spacerów po miastach i pieszych wycieczek.

 

Limit bagażu podręcznego

Każda linia lotnicza określa ilość, rozmiar oraz wagę bagażu podręcznego w zależności, czy lot jest krajowy, międzynarodowy czy międzykontynentalny. Należy więc sprawdzić. Oprócz bagażu podręcznego możesz wziąć ze sobą do kabiny bagaż osobisty: mały plecak albo torebkę.

Większość linii stosuje w USA na trasach krajowych następujące limity dla pasażerów klasy ekonomicznej: dozwolony wymiar to przeważnie 22 x 14 x 9 cali (56 x 35 x22 cm), a waga – do 10 kg. Podobne limity są na trasach międzynarodowych zaczynających się w USA. www.worldtraveler.com/international-carry-on-size. LOT podaje informacje: www.lot.com/us/pl/bagaz-podreczny.

Poza Stanami Zjednoczonymi bagaż pokładowy ma być przeważnie mniejszy co najmniej o cali, a waga nie przekraczać 10 albo 8 kilogramów (LOT, Lufthansa, Turkish Airlines). Wizzair i Ryan Air nakazują rozmiary jeszcze mniejsze – 42 x 32 x 25 cm. Gdy lecę tymi liniami, walizkę nadaję na bagaż.

 

Jaka walizka

Pamiętaj, że wymiary bagażu liczy się całkowicie, z elementami wystającymi typu rączka i kółka. Podawane przez producentów wymiary są mylące, bo dotyczą gabarytów walizki bez rączek i kółek, które czynią walizkę o dwa cale większą.

Skoro linie lotnicze mają różne reguły, warto mieć jak najmniejszą walizkę, która spełnia europejskie wymogi. W Amazon. com kupiłam 20-calową walizkę Travelpro Maxlite 4 International Expandable Carry-on Rollaboard Suitcase z dwoma kółkami, bo ten sam model w wersji spinner jest o cal wyższy i limity przekracza.
Oczywiście, walizka musi być jak najlżejsza. Najlepsze są w wersji ultralight.

 

Jak się zmieścić?

Żeby podróżować swobodnie, wypełniona walizka nie może ważyć więcej niż 10 albo 8 kg. Jest to całkowicie wykonalne, z wyjątkiem zimy, kiedy odzież musi być cieplejsza, a więc cięższa. Mówię o podróży, w czasie której spać będziemy w hotelach lub u rodziny.

Kup sobie kilka toreb do pakowania, zwanych packing cubes. W Amazon.com nabyłam zestaw AmazonBasics 4-Piece Packing Cube Set – Medium. Są to leciutkie torby z nylonowej siatki, zamykane na zamek błyskawiczny. Odzież zajmuje w nich mniej miejsca i jest zawsze ułożona. Gdy czegoś szukamy, zamiast rozgrzebywać całą walizkę, wyjmujemy tylko jedną torbę, bo widzimy co w niej jest.

 

Co z sobą zabrać?

Czy podróżować będziesz tydzień czy miesiąc, potrzebujesz niewiele odzieży, jeżeli ubierać się będziesz warstwami i czasem zrobisz przepierkę. Wystarczą dwie pary spodni, szorty, kilka koszulek typu T-shit, dwie bluzki z długimi rękawami, sweter, kamizelka z kieszeniami, lekka wiatrówka. Tenisówki (na nogach), sandały, kostium kąpielowy, coś do spania, trochę bielizny, kapelusz od słońca itp. Ubierając się w cebulkę potrzebujemy niewiele. Gdy jest zimno, nakładamy T-shirt, koszulę, ewentualnie sweter, na to kamizelkę albo wiatrówkę. Zdejmujemy lub nakładamy którąś z tych warstw stosownie do zmiany temperatury czy pogody. Jeżeli odzież będzie w dobrym gatunku i dobrana kolorystycznie, to zawsze będziemy dobrze ubrane.

 

Kosmetyki

Nie bierz całego wyposażenia łazienki. Pamiętaj o wadze i o ograniczeniach dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym. Ogranicz się do minimum, kup krem, pastę do zębów czy szampon w małych podróżnych opakowaniach.
Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy; obowiązuje maksymalna pojemność podana na nadruku opakowania.

Nowoczesna technologia

Zostaw laptop w domu, bo od na niektórych międzynarodowych trasach nie można mieć w bagażu podręcznym sprzętu elektronicznego większego od telefonu. Wystarczy ci smartfon, bo zastąpi nie tylko laptop, ale również zegarek, budzik, radio, latarkę, a po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji również telewizor, kompas, wysokościomierz, mapy i książki (załaduj sobie kilka ebooków).

Po przyjeżdzie do docelowego kraju, wymień w telefonie kartę SIM na lokalną. Warto wiedzieć, że istnieją aplikacje nawigacyjne, które nie wymagają transmisji danych komórkowych. Gdy masz wi-fi, zainstaluj sobie MapMe i załaduj mapę danego rejonu. W drodze nie będziesz potrzebować sygnału telefonicznego ani płacić za roaming.

Nasza odzież też może być high-tech. Przyjrzyj się na przykład ofercie japońskiej firmy Uniqlo. Ma ona serię świetnych koszulek dla kobiet i mężczyzn zwaną Airism. Koszulki są cieniutkie, z włókna sztucznego, przepuszczające powietrze i łatwe do prania. Również puchowe kamizelki firmy Uniqlo są ultra lekkie. Jeszcze mniej miejsca zajmuje wiatrówka z kapturem – Pocketable Parka tej firmy. Jest leciutka, „oddychająca”, nie przepuszcza wody. Nie było mi w niej gorąco, gdy chroniłam się przed tropikalnym deszczem w Laosie, ani za zimo, gdy ubrana „w cebulkę” broniłam się przed zimnym wiatrem w górach Kaukazu. Polecam.

Udanych podróży życzy

Elżbieta Baumgartner