W niedzielę, 10-go czerwca, Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca przy parafii Św. Stanisława Kostki. „Krakowianki i Górale” przedstawił swój wiosenny spektakl pt. Ahoj, Marynarze!

 

Nasz zespół jest podzielony na trzy grupy: przedszkolaki, dzieci młodsze i starsze. W pierszej części programu, jak zwykle najmłodsi zachwycili widownię swoimi pląsami, a szczególnie tańcem „Szewczyk”. Druga grupa zaprezentowała Tańce Górali Żywieckich z autentycznymi przyśpiewkami oraz trudną lecz dobrze wykonaną choreografią. Najstarsza grupa, wspaniale odtańczyła Suitę Tańców Lubelskich. Śliczne melodie małopolskie i z wigorem zaprezentowany taniec „Mach” i „Polka Lubelska” bardzo spodobały się zebranym. Zawirowały kolorowe pasiaste spódniczki, zatupali i zaklaskali chłopcy – roztaczając przed widownią prawdziwy kalejdoskop wrażeń.

W drugiej części programu zespół oddał hołd polskiemu morzu. Maluchy-marynarze wzbudzili okrzyki zachwytu, ustawiając się do tańca w jednakowych strojach marynarskich, i chociaż nie wszystko równiutko im wyszło, śpiewali „Morze Nasze Morze” z takim zapałem, że rodzice rozpływali się z dumy.

Średnia grupa przybliżyła zebranym historię Kaszub, przedstawiając dwie legendy i śpiewając popularną ludową kaszubską piosenkę „Welewelewetka”.

Piękne Tańce Kaszubskie przerwał napad piratów, którzy „wpłynęli” na „statku” z czerwonym żaglem, z Kapitanem Hakiem na czele, i zaatakowaliniczemu niewinnych marynarzy. Najstarsza grupa tak wiarygodnie wcieliła się w swoje pirackie role, że maluchy były przerażone, tym bardziej jak groźni piraci zaśpiewali wymachując szablami:

Jesteśmy piraci,
wąsaci, brodaci,
piraci, postrach mórz.
Co dzień rumu flaszka,
na głowie apaszka,
wzrok dziki, w zębach nóż.

Spektakl zakończył wspólny śpiew całego zespołu – nawet rodzice, przestali na chwilę filmować swoje pociechy, entuzjastycznie dołączając się do małych śpiewaków.

Kierownictwo Zespołu, Elżbieta Hetnar – dyrektorka, Barbara Kulpa –choreograf, Halina Kalitka – pianistka, Maria Bielska – reżyser oraz komitet rodzicielski z Iwoną Czartoryską i Teresą Komar na czele zapraszają dzieci na zajęcia co środę od połowy września w auditorium Akademii Św. Stanisława Kostki, zarazem dziękując sponsorom, „Syrena Bakery”, „Café Riviera” i Organizacji „Home of the Alliance”.

Maria Bielski