W Ostatnią Niedzielę 13 Maja na Williamsburgu odbył się turniej piłkarski z okazji dnia Matki połączony z warsztatami artystycznymi i zabawami dla dzieci i rodzin.

 

Druga Niedziela Maja to w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie uroczyste święto wszystkich Mam. W tym roku inicjatywę zorganizowania wydarzenia dla Polonii w ramach tego święta podjęli nowojorski fan klub Stali Mielec oraz firma Gram-X Promotions. W niedzielne popołudnie w parku Bushwick Inlet nad rzeką East River na Williamsburgu zgromadzili się wraz z rodzinami piłkarze ośmiu amatorskich drużyn piłkarskich aby rozegrać pomiędzy sobą mecze których głównym celem była zabawa i dobry czas.

Faza grupowa turnieju pomimo deszczu zgromadziła dziesiątki widzów którzy mogli oglądać emocjonujące starcia Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej z drużynami Greenpoint Insurance, NYPD Pulaski czy fan klubem Stali Mielec, którch los umieścił w jednej grupie. Na boisku numer dwa walczyły drużyny Pulaski Business, Gram-X Promo United, SG Judo Club i Unknown Bikers.

Najwięcej punktów w grupie 1 zgromadził Fan Klub Stali Mielec oraz NYPD Pulaski zajmując pierwsze i drugie miejsca przed Unią Kredytową i Greenpoint Insurance i to właśnie te drużyny awansowały do półfinału.

W Grupie drugiej na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna Gram-X Promo United a na drugim i trzecim miejscu z taką samą ilością punktów SG Judo & Pulaski Business. Do półfinału weszła jednak drużyna SG Judo, która miała lepszy bilans bramkowy.

W pierwszym półfinale 3-1 z NYPD Pulaski zwyciężyła drużyna Gram-X promo United a w drugim Fan Klub Stali Mielec NY pokonał SG Judo aż 9-1. Zawodnicy czterech pozostałych drużyn pomimo zmęczenia i padającego deszczu z dużym wigorem i wolą walki wkroczyli w ostatnie finałowe już spotkania, które wyłonić miały zwycięzców i wice mistrzów turnieju oraz drużynę która jako trzecia stanęłaby na podium. Finałowy mecz pomiędzy Stalą Mielec FC a Gram-X Promo United był bardzo wyrównany i przez długi czas utrzymywał się wynik 0-0 mimo, że w pierwszej połowie to Gram-X Promo była drużyną bardziej aktywną. W drugiej połówce spotkania to jednak Stal Mielec FC okazała się skuteczniejsza wykorzystując swoje okazje do zdobycia gola i ostatecznie wygrała mecz 3-0.
W Batalii o trzecie miejsce zawodnicy NYPD Pulaski pokonali drużynę SG Judo 3-1 wygrywając ostatecznie brązowy medal turnieju.

Tuż po turnieju wszyscy zawodnicy udali się do znajdującego się w parku lokalu Biba w którym już od południa odbywały się warsztaty artystyczne dla dzieci. Najmłodsi Polonusi mieli tu szansę uwolnić swoją fantazję i stworzyć dla swoich mam laurki i różnego rodzaju upominki artystyczne.

Mamy też nie mogły narzekać na brak zajęć a duża ich część zainteresowana była biżuterią z kryształów leczniczych oraz informacją o działaniu i właściwościach olejków eterycznych, które prezentowane były na specjalnym stoisku.
W Bibie serwowane było też pyszne polskie jedzenie, piwo i słodycze.

Zgromadzeni goście w wyśmienitych nastrojach oglądali ceremonię wręczenia medali oraz pucharu dla zwycięzców turnieju które wręczane były przez przedstawicielkę firmy The Perecman Firm – jednego ze sponsorów turnieju.
Dodatkowo firmy i organizacje które zdecydowały się wesprzeć to rodzinne święto Polonii zostały uhonorowane specjalnymi tablicami które wręczone zostały Polsko Słowiańskiej Uni Kredytowej, Greenpoint Insurance, The Perecman Firm, Pulaski Association of Business oraz Arthurs Funeral Home.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne wydarzenia i pikniki które będą organizowane z myślą o polskich rodzinach mieszkających w metropolii nowojorskiej.

„Dziękujęmy wszystkim rodzinom i graczom którzy przybyli aby spędzić wspólnie z nami Dzięń Matki mimo że pogoda tego dnia nie była nam życzliwa. Cieszymy się że pierwszy organizowany przez nas turniej okazał się sukcesem i że został tak dobrze przyjęty przez Polonię której ewidentnie brakuje takich inicjatyw – tworzonych z myślą o dzieciach i rodzinach. Mogę już zapowiedzieć że jeszcze w tym roku odbędzie się więcej takich imprez i chciałbym serdecznie podziękować sponsorom, którzy razem z nami chcą wzbogacać życie kulturalne polskich dzieci i rodzin mieszkających w metropolii nowojorskiej. To dzięki ich hojności Turniej Piłkarski był możliwy i zachęcam wszytkich do wspierania tych organizacji tak jak one wspierają Polonię.” – powiedział Grzegorz Fryc – jeden z organizatorów turnieju.