W ostatnią niedzielę Polonia mieszkająca na Long Island wzięła udział w koncercie, który uświetniał otwarcie nowej wystawy honorującej 70-lecie istnienia Chóru Ogińskiego.

 

Koncert miał miejsce w Polsko-Amerykańskim Muzeum w Port Washington na Long Island. Muzeum, które powstało w 1977 r. dzięki małej grupie ludzi przy współpracy Polonii z okolic, ma w swoich zbiorach ciekawe eksponaty z I-szej i II-giej wojny światowej, obrazy, stroje folklorystyczne i inne interesujące egzemplarze związane z historią Polski, które warto zobaczyć. Ponadto w muzeum mieści się biblioteka która ma bogaty zbiór książek historycznych zarówno w języku polskim jak angielskim. Muzeum jest instytucją niedochodową i utrzymuje się tylko dzięki donacjom. Muzeum jest czynne w każdą środę, czwartek i piątek, lub innego dnia po wcześniejszym umówieniu. (tel. 516-883-6542)

Historia chóru jest dłuższa niż historia muzeum. Chór Ogińskiego powstał w 1945 roku w Wildflacken w północnej Bawarii w obozie dla wysiedleńców. Członkowie chóru pochodzili głównie ze wschodniej Polski, która po drugiej wojnie światowej została zagarnięta przez ówczesny Związek Radziecki. Po czteroletnim pobycie w obozie, większość z nich wyemigrowała do USA i dzięki pomocy rodziny jednego z chórzystów osiedlili się na Long Island.

Śpiewanie w chórze kontynuowali w Ameryce, a jednym z miejsc spotkań chórzystów zostało Muzeum Polsko Amerykańskie. Początkowo chór nie miał nazwy. Nazywano ich chórem wysiedlonych. Dopiero po jakimś czasie przybrał nazwę Chóru Ogińskiego.
W czasie swojej 70-letniej działalności śpiewcy z chóru nagrywali dla radia i telewizji. Występowali ze znanymi artystami jak Władysław Kiepura czy Marta Eghert. W 2005 r. chór śpiewał w Rzymie dla Jana Pawła II. Na koncercie z okazji 70-lecia wystąpiło ośmiu chórzystów z dyrygentem Joanną Mieleszko. Pani Joanna pomimo młodego wieku jest znana nowojorskiej Polonii z racji jej szerokiej aktywności jako śpiewczki i dyrygentki. Mieleszko występowała w takich prestiżowych miejscach jak Symphony Space, Merkin Hall, Carnegie Hall, St. Patrick Cathedral i Fundacji Kościuszkowskiej. Z Chórem Ogińskiego pracuje od września 2017 roku.

W niedzielnym programie chór zaprezentował repertuar patriotyczny. Słuchacze mogli usłyszeć między innymi: „Bogurodzicę”, „Pod Twoję Obronę”, „Pieśń Wieczorna”, czy „O Polski Kraju Święty”. Wykonanie każdej pieśni było poprzedzone wprowadzeniem na temat jej historii i przybliżało postać kompozytora. Prowadził to jeden z chórzystów a jednocześnie inicjator powstania wystawy o chórze, pan Zbigniew Koralewski. W czasie śpiewania „Czerwonych Maków pod Monte Cassino”, obecny na koncercie powstaniec warszawski, Mieczysław Madejski powstał jak do hymnu. Publiczność wstała za nim. Był to bardzo wzruszający moment. Wielu słuchaczy miało łzy w oczach.

W koncercie wystąpił także młody polsko-amerykański pianista, Nicholas Kaponyas, który swoja karierę pianistyczną rozpoczął w KOBO Music Studio. W ostatnim roku Nicholas wygral trzy konkursy fortepianowe. Występował w wielu prestiżowych miejscach jak: Tishman Concert Hall, Polskim Konsulacie, Fundacji Kościuszkowskiej, Centrum Polsko-Słowiańskim, Steinway Hall, Tenri Cultural Institute, oraz sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest studentem w klasie fortepianu w Mannes School of Music i studiuje z profesorką Eteri Andjaparidze. W wykonaniu Nicholasa Kaponyasa słuchacze usłyszeli utwory Liszta, Liebermanna i Chopina. Nie obyło się bez bisu w którym widownia wysłuchała utwóru Poulenca.

W programie wystąpił także mały chórek dziecięcy Nos Te Dpmine ze szkoły polskiej im. Ignacego Paderewskiego w Glen Head pod kierownictwem pana Bogdana Czerwonki. W ich wykonaniu usłyszeliśmy dwa utwory patriotyczne „Piechota” i „Przybyli ułani”.
Cały koncert poprowadził Richard Brzozowski, który na codzień zasiada w zarządzie muzeum, a nad całością organizacyjnie czuwała pani Halina Koralewski.

 

Bożena Konkiel