Wiemy, że należy wydawać mniej, niż się zarabia, by mieć regularną finansową nadwyżkę. Jeżeli chcesz odłożyć tysiąc dolarów w ciągu roku, to powinieneś oszczędzić $83 miesięcznie, $19 tygodniowo albo $2.75 dziennie. Małżeństwa powinny odłożyć dwa razy tyle. Przyjrzyjmy się, jak tego dokonać w bezbolesny sposób.
Zapisuj wydatki
Zacznijcie zapisywać każdy wydatek. Nawet jeżeli uważasz, że gospodarzysz pieniędzmi roztropnie, nie znaczy, że nie możesz niczego ulepszyć.
Notuj wydatki w różnych kategoriach. Stwórz ogólne kategorie, jak „żywność” oraz podgrupy, jak „restauracje”, „lunch w pracy”. Może się okazać, że część budżetu przeznaczonego na żywność wędruje do restauracji, gdzie bierzesz obiady na wynos, gdy nie chce ci się gotować. Może rzucisz palenie, gdy podliczysz sobie, ile pieniędzy puszczasz z dymem?
Wymieniaj się z przyjaciółmi
Wymiana zabawek, książek czy odzieży dziecięcej może oszczędzić tysiące dolarów. Zorganizuj ze znajomymi mieszkającymi w innej części kraju wymianę domów (mieszkań). Oni przyjadą do ciebie na wakacje, gdy ty pojedziesz do nich. Mając zapewniony bezpłatny kwaterunek i możliwość przygotowywania posiłków, nie wydasz na wiele.
Korzystaj z biblioteki
Oczywiście, wszyscy powinniśmy mieć w domu encyklopedie, słowniki i ulubione książki, niemniej warto pożyczać książki z biblioteki. To nic nie kosztuje. Ponadto możemy w bibliotece czytać gazety i magazyny, wypożyczać filmy i muzykę. Dlaczego płacić za wypożyczenie filmu czy obejrzenie go w kinie, kiedy biblioteki mają to za darmo! Pamiętajmy też, że częste wizyty w bibliotece wyrobią w naszych dzieciach nawyk czytania i  szacunek do pisanego słowa.
Nie trać pieniędzy na telefony
Przyjrzyj się swoim rachunkom telefonicznym. Większość rodzin płaci za kilka telefonów, bo oprócz stacjonarnego – mają również „mądre” komórki dla każdego członka rodziny, z których każda kosztuje ponad sto dolarów na miesiąc. Niekiedy dochodzi jeszcze dodatkowa linia na faks  czy telefon służbowy. W sumie – rachunki telefoniczne wielu rodzin przekraczają tysiąc czy dwa tysiące dolarów rocznie. Rodziny korzystają z usług różnych kompanii telefonicznych, z różnych planów. Płacą za rozmaite funkcje, często zupełnie niepotrzebne, tysiące niewykorzystanych minut. Sugeruję zrobić remanent, skomasować komórki w planie rodzinnym albo przenieść się tam, gdzie jest taniej. Jeżeli dobrze poszukasz, zapłacisz niewiele ponad sto dolarów za cztery linie. W sieci szukaj best cell phone family plans.
Pożegnaj się ze Starbucks’em
Nawet jedno cappuccino czy caramel macchiato dziennie ze Starbucks’a – to tysiąc kilkaset dolarów rocznie, a dwa razy tyle, jeżeli dołożysz do tego jakieś ciasto. Obniżysz koszt o połowę, jeżeli przeniesiesz się do Dunkin Donuts, który również ma ciekawe oferty.
Egzotyczne kawy można robić samemu. Zafunduj sobie ekspres do kawy i pij kawę w domu i w pracy. Tym bardziej samemu można zaparzyć zwyczajną kawę za ułamek ceny. Wiele firm zapewnia pracownikom bezpłatną kawę, w innych miejscach pracownicy składają się i kupują kawę i mleko do wspólnego użytku.
Bierz kanapki do pracy
Oszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, jeżeli będziesz brał kanapki do pracy, zamiast kupować lunch na mieście. Poza tym będziesz jadał zdrowiej. Do kanapki można dołożyć pojemnik sałatki, owoce, czy jogurt. W wielu zakładach pracy jest to od dawna przyjęty zwyczaj. Oszczędzony czas przeznacz na energiczny spacer na świeżym powietrzu.
Unikaj przygotowanych produktów spożywczych
Jeff Yeager, autor „The Cheapskate Next Door” zauważył, że Amerykanie niepotrzebnie przepłacają za umyte, pokrojone warzywa, przygotowane do pieczenia mięso, gotowe sałatki. Badania Arizona State University wykazały, że przepłaca się astronomiczne kwoty, jeżeli nadwyżkę zapłaconą za wygodę przeliczy się jako stawkę godzinową pracy. Może ci np. wyjść, że szatkując ser czy tnąc sałatę oszczędzisz kilkadziesiąt dolarów.
Unikaj napojów gazowanych
Unikaj coca-coli i słodkich soków. Są niezdrowe i kosztowne. Zawierają dużą ilość cukru, który powoduje nadwagę. Ludzie, którzy piją dietetyczną „sodę” mają zwiększone prawdopodobieństwo nadwagi o 41% na każdą puszkę wypijaną dziennie. Rezygnując ze słodkich napojów oszczędzisz zdrowie i pieniądze.
Przerzuć się na czystą wodę, której galon można kupić za dwa dolary w supermarkecie. W wielu rejonach kraju woda z kranu jest równie czysta, jak butelkowana. Zawsze miej w lodówce dzban wody z cytryną lub imbirem.
Wpłacaj do banku co najmniej $50 co dwa tygodnie
Nie pozwól pieniądzom się rozpłynąć. Oszczędzone kwoty – co najmniej $50 co dwa tygodnie albo $100 dla małżeństwa – wpłacaj do banku na oddzielne konto. Wybierz konto money market, albo konto inwestycyjne w funduszu powierniczym czy domu maklerskim.
Lepiej: załóż sobie program automatycznego oszczędzania. Niech komputer regularnie przelewa ci pieniądze na konto inwestycyjne.
Wydaje się, że takie drobiazgi, jak picie tańszej kawy, czy przynoszenie własnych kanapek, nie mają większego znacznia. Niekoniecznie. Jeżeli odkładać będziecie z żoną po pięćdziesiąt dolarów co dwa tygodnie (czyli dwieście dolarów na miesiąc) i inwestować je średnio na sześć procent (np. w dobrym funduszu powierniczym), to uskładacie w ciągu dwudziestu lat około stu tysięcy dolarów. To więcej niż emerytalna pula większości Amerykanów. Powodzenia.
Elżbieta Baumgartner