Drodzy Czytelnicy

Przed nami polonijny weekend w Nowym Jorku.

W sobotę 30 września o godz. 17:00 Okręg 2 Weteranów zaprasza do McCarren Park (przy 776 Lorimer Street na Greenpoincie) na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zapowiada się duże, „energetyzujące” wydarzenie. Będzie na co popatrzeć i czego posłuchać. Warto przyjść całymi rodzinami. Niech nasze dzieci i wnuki zobaczą jak prezentuje się Wojsko Polskie.

Słynna orkiestra weźmie oczywiście udział w niedzielnej, 80. Paradzie Pułaskiego na manhattańskiej 5 Alei. Parada zacznie się o godz. 12: 00, a poprzedzi ją msza św. w katedrze św. Patryka.

Po Paradzie tegoroczna nowość – szeroko reklamowany, wielki koncert znakomitych polskich zespołów w Central Parku.

*

A przed państwem specjalne wydanie Kuriera Plus poświęcone Paradzie Pułaskiego. Artykuł „Bohater dwóch narodów” Kazimierza Wierzbickiego pozwoli odświeżyć wiedzę na temat polskiej i amerykańskiej historii generała Kazimierza Pułaskiego.

Przybliżymy również osobę Antoniego Chrościelewskiego znanego w polonijnym środowisku działacza społecznego, człowieka o niezwykłym losie i niezwykłym harcie ducha. Pan Antoni dziś ma 93 lata i szczyci się udziałem w 64 Paradach Pułaskiego. Wywiad przeprowadzony przez Katarzynę Ziółkowską zatytułowany jest „Gdyby nie patriotyzm, nie byłoby Polski”.

Czesław Karkowski pisze o echach polonijnych parad w New York Timesie i słabnącym, w ostatnich latach, zainteresowaniu amerykańskich mediów etnicznymi paradami.

Poza tym publikujemy tradycyjne życzenia dla organizatorów Parady Pułaskiego, Wielkiego Marszałka i marszałków dzielnicowych. Są one ważne nie tylko z powodów sentymentalnych, ale także dlatego, że świadczą o zaangażowaniu organizacji, instytucji i właścicieli biznesów w to największe polonijne święto.

Nasi czytelnicy w specjalnym wydaniu znajdą oczywiście również swoje ulubione rubryki: „Podwójne życie Weroniki”, „Kartki z przemijania”, „Na drogach prawdy Bożej”, „Chcę Ci powiedzieć” i inne.

Życzymy pięknego, jesiennego weekendu i do zobaczenia 1 października na biało-czerwonej 5 Alei.

Zofia Kłopotowska