Dzieci wróciły do szkoły. Gdy odrabiają lekcje, ty możesz siąść do komputera, by poznać współczesne narzędzia, które ułatwią ci prowadzenie rodzinnych finansów. Oczywiście, masz konto w banku z dostępem do bankowości internetowej. Obecnie wszystkie instytucje finansowe oferują e-banking, czyli usługi umożliwiające wpłaty, wypłaty, powiadomienia, sprawdzanie stanu konta i inne proste operacje bankowe na odległość. Usługi te są znane, ale może nie ze wszystkich korzystasz. Zapoznaj się z nimi. Nie pozostawaj w tyle za nastolatkami!

Płać rachunki automatycznie
Ciągle jeszcze płacisz rachunki czekami? To staromodne. Jest program automatycznego płacenia rachunków. Umożliwia to każdy bank oraz każdy usługodawca na swojej stronie internetowej. Płatności będą automatycznie ściągane z twego konta czekowego albo z karty kredytowej. Od tej pory oszczędzisz dużo czasu i nie będziesz narażony na kary za spóźnienie (late-payment penalties).

Wgląd do swego konta możesz mieć przez komputer albo smartfon. Jeżeli twój bank nie ma dobrej telefonicznej aplikacji, albo masz kilka kont bankowych, to przyjrzyj się aplikacji Mint Bills. Możesz ją zainstalować w swojej komórce, podłączyć wszystkie konta i stworzyć jedno „centrum zawiadywania” finansami.

Zamów powiadomienia
Wszystkie większe banki umożliwiają klientom otrzymywanie automatycznych powiadomień o transakcjach na ich kontach (alerts). Wiadomość możesz otrzymać SMS-em albo mailem. Możesz dowiedzieć się, kiedy wpłynął przelew od pracodawcy, zrealizował się twój czek, jaki jest stan twego konta. Możesz wybrać spośród różnych rodzajów powiadomień.

Szczególnie użyteczną funkcją są powiadomienia o operacjach wykonanych kartą płatniczą czy kredytową. Posłużysz się kartą w sklepie i natychmiast dostaniesz maila czy SMS-a o tym gdzie, kiedy i jaką kwotę zapłaciłeś. Dzięki temu będziesz natychmiast wiedział, gdyby karta dostała się w niepowołane ręce i ktoś posługiwałby się nią nielegalnie. Również możesz zlecić powiadomienia alarmujące cię o niskim bilansie konta czy zbyt dużych wydatkach w tygodniu.

Ustal budżet
Podstawą dobrej kondycji finansowej jest stworzenie rodzinnego budżetu. Nie musi być skomplikowany. Zrób zestawienie przychodów i wydatków w podstawowych kategoriach, zsumuj i zobacz wynik. Jeżeli jest ujemny, albo ledwie wychodzisz na zero, to przyjrzyj się wydatkom -z pewnością znajdziesz rezerwy: np. zbyt wiele posiłków w restauracji, zbyt drogi plan telefoniczny. Ustal z małżonkiem, jaką kwotę możecie przeznaczyć na spłatę długów i trzymajcie się tego planu.

Ustaw program oszczędzania
Gdy wiesz, jaką kwotę jesteś w stanie regularnie odkładać, włącz sobie program automatycznego oszczędzania. W Polsce około 40 proc. rodaków nie jest w stanie odłożyć w miesiącu żadnej kwoty. Zdecydowanie łatwiej wydajemy pieniądze niż je odkładamy. Bank może nam pomóc.

Ustaw na swoim koncie automatyczne regularne przelewy z konta czekowego na oddzielne konto oszczędnościowe albo inwestycyjne. W ten sposób, płać sobie najpierw. Odkładaj co najmniej 10 proc., a osiągniesz każdy finansowy cel, jaki sobie założysz.

Depozyt przez smartfon
Często stoisz w banku w kolejce, by zdeponować czeki? Niepotrzebnie. Po pierwsze, regularne płatności, takie jak wynagrodzenie, powinny być deponowane bezpośrednio (direct deposit), przelewem z konta pracodawcy na twoje konto. Po drugie, czeki można deponować przy pomocy smartfona, co nazywa się zdalnym depozytem (remote deposit capture)

Zdalne deponowanie czeków jest proste, do zrobienia o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na kuli ziemskiej, pod warunkiem, że masz smartfon podłączony do telefonicznej albo internetowej sieci. Czek podpisujesz na odwrocie (endorse) i wpisujesz numer swego rachunku. Na telefonie włączasz bankową aplikację, wskazujesz konto, na które chcesz dokonać wpłaty, po czym klikasz na Deposit. Dostajesz instrukcje, by zrobić zdjęcie jednej, następnie drugiej strony czeku, po czym wysyłasz transakcję. Dostajesz potwierdzenie przyjęcia czeku, a po paru minutach – wiadomosc o depozycie. Papierowy czek przekreślasz i odkładasz. Załatwione. Środki pojawią się na twoim koncie na takich samych zasadach, jak w przypadku tradycyjnej wpłaty.

Sprawdź punktację kredytową
Mamy prawo do bezpłatnego raportu kredytowego od każdego z trzech dużych biur kredytowych: to Experian (www.Experian.com), Trans Union (www.TransUnion.com) i Equifax (www.equifax.com). Można tego dokonać w dogodny sposób za pośrednictwem witryny www.annualcreditreport.com. Jeżeli przekroczysz ten limit, to zapłacisz 8 dolarów. Raporty kredytowe podają listę naszych finansowych zobowiązań, ale nie pokazują punktacji kredytowej FICO.

Od niedawna instytucje finansowe zaczęły udostępniać bezpłatnie punktację kredytową klientom. Na przykład Capital One już na pierwszym ekranie swojej mobilnej aplikacji ma zakładkę CreditWise. Jedno kilknięcie i widzisz swoją punktację kredytową, a także wyjaśnienia czynników, które na nią wpływają.

Co jeszcze?
Banki, unie kredytowe, domy maklerskie mają dla nas wiele znakomitych instrumentów, które ułatwią zarządzanie naszymi pieniędzmi, prowadzenie domowego budżetu. Domy maklerskie, fundusze powiernicze umożliwiają prowadzenie inwestycji: składanie oraz modyfikację zleceń, obserwację notowań giełdowychwiem w czasie rzeczywistym, dostęp do bieżących analiz, komentarzy i rekomendacji ekspertów. Warto z nich korzystać.

Elżbieta Baumgartner