Wiele osób leci na wakacje samolotem i na lotnisku wypożycza auto. Warto zastanowić się, jak obniżyć jego koszt.

Rezerwuj mądrze
Wypożyczalnie samochodów – Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterpirse, Hertz, National, Thrifty i wiele innych – ostro ze sobą konkurują. Wybierz najkorzystniejszą cenę najmu samochodu przy pomocy takich serwisów, jak Orbitz, Expedia czy Kayak. Zarezerwuj wcześnie, bo wtedy ceny są korzystniejsze. Bez rezerwacji samochodu na lotnisku nie dostaniesz.
Wybierz nieduży samochód. Male auto kosztuje mniej, mniej pali i łatwiej je zaparkować w zatłoczonych miastach. Możesz znaleźć oferty najmu po kilkanaście dolarów za dzień, ale pamiętaj, że ostateczna cena będzie znacznie wyższa, bo dojdą podatki, różne opłaty, dodatki, a przede wszystkim – ubezpieczenie.

Zaoszczędź na ubezpieczeniu
Zapłać za wynajem samochodu kartą kredytową, a unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia od uszkodzenia auta (collision damage waiver), które wynosi około 10-15 dol. na dzień. Ubezpieczenie to zostanie pokryte przez firmę – remitenta karty kredytowej. Zanim będziesz na nim polegać, sprawdź dokładnie wszelkie limitacje i warunki.
Uwaga: Karta kredytowa pokrywa tylko straty poniesione w wyniku wypadku czy kradzieży samochodu, ale nie odpowiedzialność cywilną czy inne straty kierowcy. Jeżeli w wyniku wypadku wyrządzisz komuś szkody na mieniu czy zdrowiu, ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dlatego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (liability insurance) powinieneś wykupić w wypożyczalni samochodowej, chyba że masz na to pokrycie z innego źródła, np. z polisy samochodowej, z polisy właściciela domu (homeowner’s insurance), albo z ubezpieczenia biznesowego twojego czy twojej firmy.

Sprawdź swoje polisy
Rada: Sprawdź swoje następujące polisy ubezpieczeniowe.
· Ubezpieczenie posiadanego samochodu (car insurance). Przeczytaj polisę albo zadzwoń do swojego agenta czy firmy ubezpieczeniowej i spytaj, w jakim wymiarze polisa pokrywa wypożyczane auta.
· Karta kredytowa często daje collision coverage wynajmowanego samochodu, opłacanego za pomocą tej karty. Opłaca przez to skutki zniszczenia auta wskutek wypadku lub kradzieży.
· Polisa właściciela domu (homeowner’s insurnace) zapłaci za przedmioty skradzione z wypożyczonego samochodu. Jeżeli masz wykupioną polisę-parasolkę (umbrella policy) na pól miliona czy milion dolarów, to możesz spać spokojnie, gdyż pokryje ona twoje zobowiązania wynikające z odpowiedzialności cywilnej (szkody wyrządzone innym).
· Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty ewentualnego leczenia ciebie, twoich dzieci i małżonka.
W kilku sytuacjach ubezpieczanie wynajmowanego samochodu ma sens. Dzieje się to wtedy, gdy nie masz żadnego innego, własnego ubezpieczenia. Niektóre polisy samochodowe odmawiają płacenia, jeżeli wypadek zdarzy się za granicą, np. dalej niż 50 mil od granicy meksykańskiej. Ponadto, niektórzy kierowcy wolą zapłacić za dodatkowe ubezpieczenie wypożyczanego samochodu parędziesiąt dolarów po prostu dla świętego spokoju, ażeby w razie wypadku nie wzrosły stawki za ich prywatne samochodowe ubezpieczenie.

Uważaj na dodatkowego kierowcę
Przykład: Żona robi plany: rezerwuje auto i płaci własną kartą kredytową, ale samochód prowadzić będzie mąż. W takiej sytuacji najemcą jest żona, a mąż – drugim kierowcą, za którego trzeba dopłacić około 10 dolarów za dzień. W przeszłości małżonkowie mogli za darmo wymieniać się za kierownicą, ale wypożyczalnie zniosły ten przywilej.
Wniosek: Za samochód powinien płacić kierowca. Jeżeli wypadek zdarzy się, gdy za kierownicą była nieupoważniona osoba, wypożyczalnia anuluje ubezpieczenie.

Zabierz własne akcesoria
GPS jest przydatny w dalekiej podróży, ale nie wypożyczaj go, bo zapłacisz 6-15 dolarów za dzień. Obecnie każdy mądry telefon ma GPS. Zainstaluj Google Maps czy Waze. Nie daj się namówić na zasilacze sprzętu elektronicznego czy muzyczne akcesoria.
Jeżeli to możliwe, skorzystaj ze własnego fotela dla dziecka, by uniknąć płacenia średnio 13 dol. na dzień.

Bak pełny czy pusty?
Zasady płatności za paliwo mogą być różne. Dostajesz samochód z pełnym bakiem, ale możesz go zwrócić z bakiem pustym albo pełnym. Zadeklarujesz zwrot pełnego baku, a pełny nie będzie, to wypożyczalnia policzy ci 7-8 dol. za każdy brakujący galon. Wypożyczalnie opisują swoje zasady płatności za paliwo na stronie internetowej, oraz podają je w dokumentach przekazywanych z pojazdem.

Co jeszcze?
Na koniec – zastanów się, czy samochód jest ci potrzebny na całe wakacje. Sprawdź, czy wybrany hotel czy ośrodek turystyczny zapewnia transport z lotniska. Jeżeli tak, to skorzystaj z niego. Wyleguj się na plaży, korzystaj z pobliskich atrakcji, a po kilku dniach wynajmij auto w lokalnej wypożyczalni, która może być tańsza od tej na lotnisku.

Udanych podróży życzy
Elżbieta Baumgartner