Seniorzy stają się coraz ważniejszą grupą konsumentów, a sprzedawcy i usługodawcy starają się im przypodobać, tworząc dla nich specjalne oferty cenowe. W zależności od okoliczności, seniorem może być nawet 50-latek – posiadacz legitymacji Americen Association of Retired Persons (AARP). Tydzień temu zaczęłam wyjaśniać zniżek, jakie mogą należeć się seniorom w czasie wakacji i nie tylko. Dziś ciąg dalszy.

Taniej w muzeach

Muzea oferują zniżki dla seniorów, młodzieży, weteranów i lokalnych rezydentów. Niektóre mają wolny wstęp raz w tygodniu. Warto z tego skorzystać.
Uwaga: Niektóre muzea podają „sugerowaną” cenę biletu, więc można zapłacić „co łaska”. Na przykład słynne Metropolitan Museum w Nowym Jorku sugeruje $25 od osoby, $17 od seniora. Ale możesz zapłacić na przykład $5 i będziesz wpuszczony bez problemu. Zostanie ci więcej na kawę w pięknej muzealnej kawiarni.
Uwaga: Jeżeli jedziesz na wycieczkę po Europie, weź koniecznie swój polski paszport. Wiele placówek oferuje zniżkowe bilety dla seniorów mieszkających w Unii Europejskiej.

Taniej w restauracjach

Chcąc pozyskać klientów, restauracje dają rabaty seniorom w określonych godzinach (np. wczesny obiad) albo w pewnych dniach tygodnia. IHOP ma Senior Menu, a na nim mniejsze i tańsze dania dla starszych osób.
Znane z przychylności dla seniorów są Denny’s, Bubba Gump Shrimp Co., Papa John’s, Outback Steakhouse, Golden Corral, Dunkin Donuts, Arby’s, IHOP i Applebee’s. Dają one seniorom od 10 do 15% zniżki każdego dnia, albo w wybranym dniu tygodnia.

Taniej w skelpach

Wiele lokalnych sklepów jak i krajowych sieci przyciąga seniorów ofertą cenowych upustów nie tylko w lecie, ale cały rok. Oto kilka przykładów.
· Food Lion – 6% zniżki w każdy poniedziałek dla osób po sześćdziesiątce.
· Albertson – 10% zniżki w każdą pierwszą środę miesiąca dla 55-latków i starszych.
· Publix – 5% w środy dla osób mających 60 lat i więcej (poza Florydą).
· Kroger – 10%, szczegóły zależą od lokalizacji.
· American Discount Stores – 10% zniżki w każdy poniedziałek już dla pięćdziesięciolatków.
· Walgreens – 20% zniżki w pierwszy wtorek miesiące dla 55-latków i członków AARP.
· RiteAid – 10% we wtorki i więcej w pierwszą środę miesiąca.
· Kohl’s – 15% dla 60+
· Sklapy Salvation Army – do 50% dla 55+.
Sklepy odzieżowe również chcą się przypodobać starszej generacji. Banana Republic, Bealls, C. J. Banks, Clarks, Dress Barn i inne dają stałe lub okresowe upusty. Oferty mogą ulegać zmianie, więc sprawdź sam. Więcej: www.nyconthecheap.com/discounts-for-seniors/4/
Taniej w kinie i nie tylko
Senior dostanie zniżkę prawie w każdej sieci kin. Cinemark/Century Theaters pobniżają cenę biletu o 35%, Regal Cinemas o dolara. W AMC Theaters senior zapłaci tylko $5.38 we wtorki, a w Landmark Theaters – $9.50 każdego dnia.
Bush Gardens opuszcza cenę o $3 dla osób po pięćdziesiątce, SeaWorld Orlando – o $3.
Więcej: www.nyconthecheap.com/discounts-for-seniors.

Zniżki w Polsce

Z racji wieku w Polsce mogą ci również przysługiwać różne upusty. Do najpopularniejszych należą zniżki na komunikację miejską. Na przykład w Warszawie emerytom oraz rencistom przysługuje 50-procentowa zniżka, a osoby, które ukończyły 70. rok życia, jeżdżą w Warszawie za darmo po okazaniu dokumentu ze zdjęciem zawierającym datę urodzenia.
Jeżeli spędzasz sporo czasu w Polsce, a ukończyłeś sześćdziesiątkę, to wyrób sobie w swoim mieście Kartę Seniora. Karty wydawane są na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora oraz na targach i wydarzeniach dla seniorów. Karta Seniora uprawnia do wielu lokalnych zniżek.

Centrum seniora

W całych Stanach Zjednoczonych istnieją ośrodki seniorów (senior centers). Dla osób, które ukończyły 60 lat, są tam tanie posiłki, bezpłatne kulturalne atrakcje, grupowe wycieczki, pomoc w składaniu wniosków o pomoc społeczną itp. W lecie można tam schronić się przed upałem. Ośrodek może zorganizować transport dla seniorów mających problem z samodzielnym dojazdem.
W Nowym Jorku znajdziesz ośrodek seniora w swojej okolicy wpisując swój numer kodu pocztowego w witrynie https://a125-egovt. nyc. gov/egovt/services/service_query. cfm. Mieszkańcy innych rejonów kraju niech w Google wpiszą „Find a senior center” i nazwę swojej miejscowości.

Korzystaj z Internetu

Dla seniorów przeznaczone są różne inne zniżki: na bilety do kina, na wystawy, wycieczki, różne usługi, zakupy itp. Informacje o nich znajdziesz w Internecie. W Google wpisz senior discounts i nazwę firmy. W przeszukaniu ofert w twojej okolicy pomoże witryna www.seniordiscounts.com.
Jeżeli masz smartphone, to zainstaluj sobie aplikacje w rodzaju Sciddy, AARP Member Advantage czy Senior Savings. Różne zniżki wynoszą od 10 do 20%, co może urosnąć do znacznych kwot.
Poza tym, w każdej placówce usługowej pytaj o zniżkę dla seniorów. Nie masz nic do stracenia.

Elżbieta Baugmartner