Lato, pora na wyjazdy za miasto albo dalsze wycieczki. Podróże mogą okazać się tańsze, niż się wydaje, bo starsi podróżni uprawnieni są do upustów cenowych niezależnie od tego, czy są na emeryturze czy nadal pracują. Warto o tym wiedzieć, żeby nie przegapić tego, co słusznie się im należy.

Kto jest seniorem

Za osobę starszą uważa się tradycyjnie kogoś, kto ukończył 65 lat. Ale niektóre zniżki należą się już 60-latkom, a nawet – 50-latkom. Np., do American Association of Retired Persons (AARP) może zapisać się każdy, kto skończył 50 lat, po czym korzystać z przywilejów dostępnych dla ich członków. Roczne członkostwo kosztuje $16 – legitymację można otrzymać pocztą. Szczegóły: www. aarp.org albo pod numerem 1-800-566-0242.

Tańszy paszport

Warto wiedzieć, że emeryt, rencista, osoby niepełnosprawne (oraz ich małżonkowie) zapłacą za wydanie polskiego paszportu 50 proc. mniej. Pełna opłata paszportowa w Stanach Zjednoczonych wynosi $110, a zniżkowa – $55. Nie pobiera się opłat konsularnych za wydanie paszportu od osób, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu miały ukończone 70 lat.

Najtańsze jest odnowienie paszportu w Polsce, bo kosztuje 140 zł, a ze zniżką – 70 zł. A gdy już skończysz 70 lat, to za jego wyrobienie nie płacisz wcale.

Pamiętaj! Wyrobienie paszportu w Polsce trwa nawet do miesiąca. Złożyć wniosek oraz odebrać paszport można tylko osobiście.

Dożywotnia przepustka do parków narodowych

Stany Zjednoczone słyną na całym świecie ze swoich parków narodowych – ponad 400 miejsc przyciąga 275 milionów turystów rocznie. Jeżeli skończyłeś 65 lat, to należy ci się dożywotnia przepustka do wszystkich parków i miejsc pamięci narodowej w USA administrowanych przez National Park Service. Przepustka kosztuje tylko $10 i uprawnia do wjazdu samochodem z rodziną czy znajomymi, a także daje znaczące zniżki na kempingi, wycieczki czy wodowanie łodzi. Dla porównania, zwykli turyści płacą $80 rocznie na jeden samochód (karta America the Beautiful). Więcej: store. usgs.gov/pass/senior.html.

Darmowe przepustki do parków stanowych

„Ja do parków nie chodzę” – twierdzi pan Jan z Queensu. Ale często jeździ z wnukami do Jones Beach – pięknej plaży na Long Island, blisko Nowego Jorku. Jan płaci $10 za dzienną przepustkę dla swego samochodu. Niepotrzebnie! Jones Beach, to park stanowy. Rezydenci stanu Nowy Jork, którzy ukończyli 62 lata, mogą otrzymać darmowy „Golden Pass”, który umożliwia darmowy wjazd samochodem z wyjątkiem długich świątecznych weekendów. Dla osób młodszych roczna przepustka kosztuje $65.

Illinois nie pobiera opłat za wstęp do swoich stanowych parków. Roczna przepustka w New Jersey kosztuje $35, ale jest bezpłatna dla osób mających 62 lata lub więcej.

Rabaty w hotelach

Hotele przyciągają starszych podróżnych, oferując im atrakcyjne ceny. Oto przykłady:

· Choice Hotels (Comfort Inn, Quality, Clarton, MainStay Suites, Roadway Inn, Comfort Suites) dają 10% upustu osobom po sześćdziesiątce albo członkom AARP, pod warunkiem, że robisz rezerwację z wyprzedzeniem.

· Best Western traktuje preferencyjnie podróżnych mających już 55 lat albo członkostwo AARP czy AAA. Otrzymają oni 10-procentowy rabat i inne przywileje w rodzaju wczesnego zameldowania czy późnego wymeldowania.

· W hotelach Marriott 62-letni i starsi seniorzy mogą zaoszczędzić 15 proc. lub więcej.

· Wiele kempingów oferuje zniżkowe ceny dla seniorów. Sprawdź, zanim ruszysz w podróż.

Wniosek: Gdy robisz rezerwację w hotelu, motelu, czy na kampingu, zawsze pytaj o zniżki dla seniorów. Najczęściej odpowiedź będzie pozytywna. Więcej: www.nyconthecheap.com/discounts-for-seniors/.

Bilety kolejowe

Podróżni, którzy ukończyli 62 lat, dostaną od amerykańskich linii kolejowych Amtrak 15% upustu na większości kursów. Szczegóły w www.amtrak.com/seniors-discount. Na trasach między Stanami a Kanadą zniżka wynosi 10% już dla 60-latków.

Polskie Koleje Państwowe są hojniejsze. PKP Intercity wprowadził Bilet dla Seniora. Każdy, kto skończył 60 lat, może liczyć na rabat w wysokości 30%. Z oferty można skorzystać we wszystkich krajowych pociągach, w tym Pendolino.

Seniorzy dostają dobre oferty od kolei w takich krajach, jak Austria, Belgia, Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Norwegia.

Bilety na samolot

Linie lotnicze nie dają teraz zniżek dla seniorów tak często, jak w przeszłości, ale ciągle można je znaleźć. Najczęściej jest to 10% upustu dla osób, które przekroczyły wiek od 50 do 65 lat. Uważaj: zniżka jest liczona od pełnej ceny. Jeżeli poszperasz w serwisach rezerwacyjnych Orbitz, Expedia czy CheapTickets, może znajdziesz bilety jeszcze tańsze.

Wnioski

Najwięcej zyskasz podróżując poza sezonem, gdy temperatury są umiarkowane, nie ma tłumów a ceny przelotów, hoteli i biletów są niższe. Niezależnie od pory roku sam śmiało pytaj o zniżki dla seniorów. Nie masz nic do stracenia.

Miłych wakacji życzy
Elźbieta Baumgartner