Jagoda Przybylak z przyjaciółmi w redakcji Kuriera Plus

Jagoda Przybylak, znakomita fotografka, od dziesiątków lat filar polskiego artystycznego środowiska w Nowym Jorku, obchodziła 88. urodziny.

W imieniu „Kuriera Plus” i wszystkich czytelników, sympatyków oraz miłośników jej talentu a także zwolenników sztuki wszelkiej w najlepszym wydaniu, najserdeczniejsze życzenia złożyła jej garstka przyjaciół zebranych na kameralnym przyjęciu.

Jagoda Przybylak to szmat historii współczesnej fotografii polskiej. Nie tylko sztuki, ale i jednoczesnej refleksji nad nią. Ludzie robią zdjęcia, tysiące zdjęć codziennie – fotografię za fotografią.

W swej sztuce Jagoda Przybylak zwraca uwagę na specyfikę tej sztuki, którą można nazwać zasadą „podwójnego zatrzymania”. Zatrzymać rzeczywistość na chwilę na zdjęciu, przyjrzeć się temu, co ulotne, w rzeczywistości, niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, ułamek sekundy, który zastygł na wieczność. I my widzowie zatrzymajmy się na chwilę w biegu codzienności, zaaferowaniu i w wiecznym braku czasu. Nie patrzymy na świat, tylko pędzimy przed siebie.

Stańmy, spojrzyjmy uważniej na zdjęcie, a przezeń – na świat; – ta chwila się już nie powtórzy. Była, minęła, jak twarze na starych fotografiach.

W tym podwójnym zatrzymaniu jest wieczność, mówi Jagoda Przybylak, wieczność – najważniejsza cecha sztuki.

Czesław Karkowski

Na zdjęciu Jagoda Przybylak z przyjaciółmi w redakcji Kuriera Plus. Foto: Beata Szpura