Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Jorku 2016

Instytut Piłsudskiego w Ameryce wraz z grupą „Polska Running Team” gorąco zachęca do udziału w drugiej edycji nowojorskiego biegu / marszobiegu: „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Bieg organizujemy 26 lutego, 2017 r. (niedziela) o godzinie 12 w południe, Forest Park, Queens. Dystans 1963 metry nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni „Żołnierz Wyklęty” – Józef Franczak ps. Lalek.

Zapraszamy wszystkich, nawet tych, którzy nie biegają na co dzień, trasę można pokonać marszobiegiem lub marszem.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego polecamy wcześniejszą rejestrację online: www.pilsudski.org.

Dorośli bez ograniczeń wiekowych i młodzież powyżej 12 lat muszą się zarejestrować na bieg. Dzieci do 12 lat mogą brać udział w zawodach bez potrzeby rejestracji. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają koszulki z podobiznami „Żołnierzy Wyklętych” oraz pamiątkowe medale.

*

Bieg Tropem Wilczym to ogólnopolski projekt koordynowany przez Fundację Wolność i Demokracja, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej oraz byli bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni, więzieni i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

W 2016 roku w biegu udział wzięło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku w biegu w Polsce i na świecie zapowiedziało udział 60 000 biegaczy z 240 miast.

Ubiegłoroczna, pierwsza nowojorska edycja biegu, była dużym sukcesem. Dopisali uczestnicy – starsi i młodsi, rodziny z dziećmi, harcerze, uczniowie szkół polonijnych, nauczyciele i przedstawiciele polonijnych organizacji. Aura także nie zawiodła, dzień był słoneczny i ciepły, prawdziwie wiosenny. Zawodnikom dopisywały dobre humory, z dumą prezentowali barwy narodowe i wizerunki „Żołnierzy Wyklętych” na koszulkach oraz piękne pamiątkowe medale, które otrzymali na mecie. To było niezapomniane wydarzenie.

Biegnijcie z nami 26 lutego!
Organizatorem biegu jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce we współpracy z „Polska Running Team”. Głównym sponsorem wydarzenia jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Opłata:
Dorośli i młodzież (od 13 lat) – $25 od osoby. W opłatę wliczone są: koszt organizacji biegu, ubezpieczenie, koszulka, medal.

Dzieci w wieku 5 -12 – wstęp wolny z zarejestrowanymi rodzicami, dzieciom nie przysługuje koszulka i medal.

Spotykamy się o godzinie 11:00 przy Forest Park Drive koło stadionu. Wjazd samochodem od strony Myrtle Ave. lub Woodhaven Blvd., gdzie dostępny jest parking i przejście poprzez Woodhaven Blvd w stronę stadionu.

Dojazd komunikacją miejską: metro M, R do stacji Woodhaven Blvd, potem autobusy: Q11, Q 21, QM15.

Rejestracja oraz informacje praktyczne na stronie www.pilsudski.org/portal/pl

Jolanta Szczepkowska

Zdjęcie: Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Jorku 2016, foto: Archiwum Instytutu Piłsudskiego.