Czy dostałeś na święta kartę upominkową sklepu, gdzie nigdy nie chodzisz i zalega ona w szufladzie razem z kilkoma innymi kartami? Nie jesteś osamotniony. Karty wartości prawie miliarda dolarów pozostały niewykorzystane w samym tylko roku 2015. Może warto je spieniężyć.

Karta upominkowa (gift card) zastępuje pieniądze. To elektroniczny bon towarowy (ale nie karta płatnicza) wydany na okaziciela, uprawniający użytkownika do jej realizacji w danej placówce handlowej czy usługowej. Przy sprzedaży kart upominkowych nie są pobierane opłaty. Kartą można płacić jednorazowo albo wielokrotnie, można ją też doładować. Karty upominkowe stanowią wygodną i popularną formę prezentu.

Dlaczego warto pozbyć się karty upominkowej
Sklepowe karty upominkowe mają kilka wad. W odróżnieniu od kart z logo MasterCard czy Visa, które mogą być zrealizowane wszędzie, gdzie przyjmowane są karty kredytowe, karty sklepowe honorowane są tylko w danej placówce handlowej czy usługowej.

Przy realizacji karty upominkowej nie dostaniesz reszty w gotówce, gdy wartość zakupu jest niższa niż wartość nominalna karty. To sprawia, że kupisz więcej niż potrzebujesz. GiftCardGranny podaje, że 65 proc. posiadaczy kart upominkowych wydaje 38 proc. ponad wartość tych kart.
Karty upominkowe nie są na zawsze. Dzięki federalnej ustawie Credit CARD Act of 2009, karty wydane po 22 sierpnia 2010 roku nie mogą wygasnąć przez co najmniej pięć lat. Jednak emitenci mają prawo pobierać inactivity fee, jeżeli karta nie była użyta przez 12 miesięcy.

Gdy kartę stracisz, a nie zachowałeś paragonu ani nie zapisałeś numeru karty, to jej duplikat nie będzie wydany, a zgromadzone na niej środki przepadają.

Wtórny rynek sklepowych kart upominkowych
Sprzedaż przedpłaconych kart upominkowych przekroczyła w ubiegłym roku 200 miliardów (billion) dolarów. Dawno więc pojawiła się potrzeba istnienia wtórnego rynku na te produkty.

W kupnie/sprzedaży kart podarunkowych pośredniczy już wiele internetowych firm, takie jak Raise.com, Cardpool.com, GiftCards.com, GiftcardZen.com, ABCGiftCards.com oraz MonsterGiftCard.com. W sieci szukaj gift cards for cash.

Firmy te pozwalają sprzedać karty upominkowe, kupić, albo się nimi zamienić. Kartę sprzedasz za mniej, niż jej wartość nominalna, bo nabywca spodziewa się upustu, a firma pobiera pewną prowizję. Za kartę przesłaną pocztą dostaniesz trochę więcej niż wtedy, gdy informacje dostarczysz nabywcy elektronicznie.

Za upłynnioną kartę środki możesz otrzymać w różny sposób: przelewem na konto w banku, w Paypal albo w formie karty płatniczej Amazon.

Ile jest warta twoja karta?
Wartość rynkowa twojej karty zależy od jej salda (kwoty na niej zdeponowanej) oraz od upustu ustalonego przez prawo podaży i popytu.
Saldo karty. Nigdy nie używana karta warta jest tyle, ile jej wartość nominalna figurująca na plastiku. Karta użyta ma niższe saldo. By dowiedzieć się, ile na karcie pozostało środków, warto udać się do witryny GiftCardGranny.com, która podaje linki do stron dziesiątek sklepów – emitentów. Duże placówki umożliwiają poznanie salda karty przez wpisanie na ekranie jej numeru. Do mniejszych placówek musisz zadzwonić.

Upust. W witrynie GiftCardGranny.com sprawdzisz z jakim upustem oferowane są karty różnych sklepów oraz dowiesz się, gdzie dostaniesz najlepszą cenę. Na przykład za kartę kwiaciarni 1-800-Flowers dostaniesz około 67 proc. jej wartości, a 83 proc. wartości za kartę sklepu Old Navy.

Jak oszczędzać na co dzień
Upust cenowy jest stratą dla sprzedającego kartę, ale zyskiem dla nabywcy. Jeżeli kupisz kartę np. za 85 proc. jej wartości nominalnej, to oszczędzisz 15 proc., gdy zapłacisz nią w sklepie za towar czy usługę. Jeżeli oprócz tego w sklepie będzie promocja, to oszczędzisz jeszcze więcej.

Przykład: Karta AMC Theaters o wartości nominalnej 30 dol. jest dostępna w esavings.com za 24 dol. Powiedzmy, że chadzasz do kina AMC i zawsze płacisz gotówką. Jeżeli posłużysz się kartą, to oszczędzisz natychmiast 17 proc.

Klienci sklepu GAP kupią 200-dolarową kartę za 168 dol., czyli z 16-procentowym upustem. W ten sposób oszczędzisz 15 proc. w aptekach CVS, 17 proc. w Dunkin’ Donuts, 15 proc. w IHOP, oraz 21 proc. w T. J. Max.

GiftCardGranny.com porównuje oferty kart upominkowych różnych firm oraz oferty z eBay. Warto tam zajrzeć. Raise.com umożliwia handel kartami upominkowymi z twojego iPhona. Instalujesz aplikacje, idziesz do sklepu, a gdy zdecydujesz się na nabytek, kupujesz elektronicznie kartę po obniżonej cenie i płacisz nią w kasie. W ten sposób natychmiast oszczędzasz od 5 do 20 proc. zależnie od sklepu.

Życzę mądrych zakupów w nowym roku.

Elżbieta Baumgartner