OJ Simpson, wikipedia.org

OJ Simpson, wikipedia.org

12 czerwca 1994 roku śliczna Nicole Brown Simpson i jej znajomy Ronald Goldman zostali odnalezieni martwi. Zwłoki odkrył sąsiad, który po północy wyszedł na spacer z psem. Zakrwawione ciała leżały przed domem Nicole, przy 875 South Bundy Drive w Brentwood, dzielnicy Los Angeles, CA.

To była bardzo spokojna okolica. Nigdy nie było tam żadnych włamań ani kradzieży. Ogromnie drogie wille należały do najbogatszych aktorów, prawników i gwiazd sportu. Niestety okrutne morderstwo dwojga niewinnych osób zmieniło Brentwood na zawsze.

Trzydziestopięcioletnia, pełna uroku blondynka Nicole Brown Simpson była, byłą żoną gwiazdy footballu amerykańskiego O. J. Simpsona. Małżeństwo atrakcyjnej pary trwało siedem lat, po czym Nicole wniosła o rozwód. O. J. bił i znęcał się nad nią psychicznie. W trakcie trwania ich związku, aż osiem razy wzywała policję, desperacko próbując uchronić się przed atakami męża. Zachowały się nagrania telefonów Nicole, w których drżącym, zapłakanym głosem błaga policję o pomoc, podczas gdy O. J. w napadzie furii krzyczał i szukał jej po całym domu.

Dwa lata po rozwodzie Nicole znaleziono martwą. Miała rany kłute głowy i szyi, która została poderżnięta tak głęboko, że niemal odpadła od karku. Musiała się bronić, gdyż również jej ręce były pocięte nożem.

Drugą ofiarą tej nocy został niespełna dwudziestosześcioletni Ronald Goldman, kelner, model i początkujący aktor. Nicole przyjaźniła się, a może również flirtowała z Ronem. 12 czerwca poprosiła go, aby podrzucił do jej domu okulary, pozostawione przez jej matkę, w restauracji, w której pracował.

Chłopak najwyraźniej pojawił się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie. Według raportu kryminologów Ron musiał zjawić się przed domem Nicole w trakcie jej zabijania lub zaraz po jej śmierci. Stał się dla mordercy niewygodnym świadkiem zdarzenia. Odniósł rany głowy, szyi, klatki piersiowej a nawet uda. Wszystko miało miejsce pomiędzy dziesiątą a jedenastą wieczorem. Policja zaalarmowana przez sąsiada, który odkrył ciała, pojawiła się na miejscu zdarzenia po północy.

Pierwsze podejrzenia o dokonanie zbrodni padły na byłego męża Nicole, O. J. Simpsona. W jego sypialni, przed domem, w samochodzie oraz na jego skarpetkach zidentyfikowano krew Nicole oraz Rona. Ponadto na terenie posiadłości Simpsona odnaleziono rękawiczkę idealnie pasującą do tej pozostawionej przez mordercę na miejscu zbrodni. O. J. Simpson poinformowany o śmierci byłej żony nigdy nie zapytał w jaki sposób zginęła, co stanowiło kolejny argument obciążający sławnego sportowca.

Mimo tak wielu dowodów potwierdzających winę Simpsona, jego proces karny trwał osiem miesięcy i wzbudzał nie tylko wiele kontrowersji, ale także burzliwych emocji i protestów.
Cała Ameryka śledziła przebieg procesu transmitowany na żywo przez wiele stacji telewizyjnych.

O. J. reprezentowany był przez grupę najlepszych prawników, w tym przez Roberta Shapiro, Johnnie Cochran i Roberta Kardashian (ojca sławnych Kardashianek). Prokuratorami bbyli Marcia Clark i Chris Darden. Linią obrony było przekonanie ławy przysięgłych, że policja Los Angeles fabrykując dowody chce doprowadzić do skazania O. J. Simpsona, ze względu na jego czarny kolor skóry, podczas gdy jest on całkowicie niewinny. Prawnicy Simpsona odwracali uwagę od materiałów dowodowych przedstawiając alternatywne możliwości tego, kto mógł być odpowiedzialny za te potworne zbrodnie.

Jakkolwiek nigdy nie znaleziono dowodów potwierdzających udział kogoś innego w morderstwie Nicole i Rona, to wielu Amerykanów nie chciało zaakceptować faktu, że ich idol, świetny sportowiec i gwiazda telewizji mógł dopuścić się tych strasznych czynów. Społeczność Afro-Amerykańska w Californii protestowała na ulicach domagając się wypuszczenia O. J. Simpsona na wolność. (Pozostawał on w areszcie przez cały czas trwania procesu).

Ostateczny werdykt ławy przysięgłych ogłosił niewinność Simpsona w sprawie o zamordowanie Nicole Brown Simpson i Rona Goldmana. Ameryka była podzielona w opinii czy werdykt był sprawiedliwy czy też nie.

Proces stulecia dobiegł końca, jednak sprawa ta została w pamięci Amerykanów na lata. Opublikowano wiele książek na ten temat, jedną z nich napisał sam O. J. zatytułował ją „Jeśli to zrobiłem”.
Ostatnio powstał również serial opowiadający o zbrodni i procesie Simpsona. „The People v. O. J. Simpson”. Film w niebywale szczegółowy i interesujący sposób jeszcze raz opowiada o całym zdarzeniu. Nie dziwi więc, że serial otrzymał Emmy za wybitną grę aktorską, reżyserię oraz scenariusz bazujący na książce Jeffrey Toobin „The Run of His Life: The People v. O. J. Simpson”.
Wydaje się, że sprawiedliwość dosięgła O. J. Simpsona po latach. W 2008 roku został on skazany za włamanie z bronią w ręku i próbę kradzieży pamiątek sportowych ze sklepu w Las Vegas. Odsiaduje on wyrok 33 lat więzienia z możliwością starania się o zwolnienie warunkowe, dopiero w 2017 roku.