Sto dni przed maturą tradycyjnie w szkołach poloninych odbywają się bale studniówkowe. Abiturienci szkół polonijnych wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych mieli swój bal studniówkowy 3 lutego 2018 roku w restauracji Leonard’s Palazzo w Great Neck, NY. Wzięło w nim udział ponad 460 osób.

 

To była wyjątkowa noc. Patronat nad Studniówką 2018 objęli: Anna Zalewska, minister edukacji narodowej; Piotr Wilczek, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie oraz Maciej Golubiewski, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Z wdziękiem i elegancją 202 tegorocznych maturzystów rozpoczęło Studniówkę 2018 przepięknym Polonezem Wojciecha Kilara. Olśniewająca parada polonijnej młodzieży wzbudziła wiele emocji wśród zgromadzonych rodziców, gości, nauczycieli i dyrektorów szkół polonijnych. Przyszli maturzyści na pewno zapamiętają tę noc na długo.
Zgromadzonych gości serdecznie powitały: panie Renata Jujka i Ewa Załusińska. Szczególnie ciepło powitały zaproszonych gości: konsula RP – Ewę Jerzykowską; Karolinę Janak z Misji Polskiej; prezesa Fundacji Kościuszkowskiej – Marka Skulimowskiego; przewodniczącego Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztofa Matyszczyka wraz z małżonką; zastępcę przewodniczącego Rady Dyrektorów PSFCU Małgorzatę Czajkowski; dr Iwonę Korgę, Prezesa Instytutu Piłsudskiego; członków Rady Dyrektorów PSFCU: Małgorzatę Gradzki z mężem i Pawła Maciąga z żoną oraz menedżerów odziałów PSFCU: Agnieszkę Chwatko i Jolantę Kwiatkowską.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęła prezes CPSD dr Dorota Andraka. Do zgromadzonych gości zwróciła się słowami – „Jeśli Twoje serce jest tak wielkie jak marzenie, to wiedz, że osiągniesz o wiele więcej. Nie trać nadziei i wiary dlatego, że to one dają nam siły do realizowania swoich marzeń”. W ten sposób wyraziła wdzięczność uczniom szkół polonijnych, ich rodzicom i nauczycielom za ogrom wyrzeczeń i duży wysiłek związany z edukacją w szkołach polonijnych. „Państwa zaangażowanie zasługuje na szczery podziw i szacunek” dodała. Prezes Andraka kierując swoją wypowiedź do młodzieży powiedziała, że stanowią oni wspaniały dowód na to, że warto było posłać obecnych dzisiaj abiturientów do szkół polonijnych i zainwestować w ich edukację. Język jest bowiem nierozerwalną częścią kultury naszego kraju, naszych obyczajów, tradycji i wartości. Zdobyta w szkole wiedza, jak również doświadczenia pozwolą im stawić czoła zmieniającej się rzeczywistości i umożliwią rozwinięcie skrzydeł. „Stajecie się ambasadorami polskości tu na ziemi amerykańskiej i na całym świecie, wszędzie gdzie będziecie żyć” – dodała prezes.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Konsul RP Ewa Jerzykowska, Marek Skulimowski prezes Fundacji Kościuszkowskiej oraz przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU Krzysztof Matyszczyk.

Ogromną niespodzianką dla wszystkich gości okazał się fantastyczny popis umiejętności tanecznych zaprezentowany przez Kevina Filipczaka z partnerką Danielle Malpa z Akademii Jana Pawła II, South Amboy, NJ. Tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W ramach podziękowań za poświęcony czas dyrektorzy szkół polonijnych oraz nauczyciele klas maturalnych zostali obdarowani kwiatami. Każdy z abiturientów otrzymał w prezencie od głównego sponsora tegorocznego wydarzenia Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej certyfikat w wysokości 50 dolarów, który będzie mógł zdeponować w polskim banku. Gazeta polska „Community of America” zafundowała 20 biletów maturzystom i 20 biletów rodzicom na koncert poświęcony pamięci Ignacego Paderewskiego, który odbędzie się 21 lutego 2018 r. w rocznicę ostatniego występu tego znakomitego kompozytora w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Bilety zostały rozlosowane wśród zgromadzonych gości. Podwójne bilety na koncert otrzymał także 11 – osobowy Zarząd CPSD. Patronat nad koncertem objął ambasador RP w Waszyngtonie oraz konsul generalny w Nowym Jorku.

Podziękowania Gronu Pedagogicznemu w imieniu rodziców złożyła Iwona Koszelak, nauczycielka z PSD im. Zbigniewa Herberta w Copiague, NY., a podziękowania rodzicom, nauczycielom i dyrektorom złożyli uczniowie: Marcin Hajduczek z SJiKP Maspet NY, Natalia Sołtys i Jan Wiech z PSD Garfield, NJ. Na zakończenie części oficjalnej, uczniowie Julia Świątek i Daniel Matyszczyk z PSS w Derby CT. w imieniu wszystkich przyszłych maturzystów złożyli życzenia Prezes CPSD Dorocie Andrace zapraszając wszystkich gości do wspólnego odśpiewania „Sto lat” w podziękowaniu za jej ciepło i za serce.

W ten sposób część oficjalna dobiegła końca i gospodarze uroczystości zaprosili gości na kolację i wspólną zabawę. Po pysznym posiłku wszyscy oddali się tanecznym szaleństwom. Parkiet mienił się od przepięknych sukni i eleganckich garniturów. Całe wydarzenie zostało uwiecznione przez Radio Rampa oraz licznych fotografów. Przewidziany czas na zabawę upłynął niezwykle szybko. Wszyscy w świetnych humorach opuszczali lokal udając się do oczekujących autokarów i prywatnych samochodów. Przed wieloma osobami była jeszcze kilkugodzinna podróż do domów.

 

*

Studniówka to bardzo ważne wydarzenie w życiu uczniów trzeciej klasy szkół polonijnych. To jedyna okazja, kiedy mogą tak licznie spotkać się w jednym miejscu i wspólnie z sentymenetem powspominać lata spędzone w polskich szkołach dokształcających. Wielu z nich rozpoczęło swoją przygodę w szkole polonijnej w wieku trzech lat. Dzisiaj już prawie dorośli, wchodzą w nowy okres swojego życia, przygotowując się do egzaminu dojrzałości, jakim jest matura.

Za wszystkich tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki życząc: połamania piór, lotnych myśli i celnych słów, jak również spełnienia marzeń w życiu osobistym.

Łapcie w żagle pomyślne wiatry… „Bo coś w szaleństwach jest młodości, wśród lotu wichru, skrzydeł szumu, co jest mądrzejsze od mądrości i rozumniejsze od rozumu” – Leopold Staff (z Antologii „Wiersze”).

 

Aneta Matyszczyk