Jestem głęboko przekonany,
że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich
Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej
polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony
nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych,
ale przede wszystkim do ich współtworzenia.

Andrzej Duda, Prezydent RP

W styczniu odbyły się pierwsze uroczystości oraz imprezy rozpoczynające obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

22 stycznia w dworku Prezydenta RP w Ciechocinku otwarta została wystawa: „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”. Wystawa opowiada o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swą działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja poświęcona jest m.in. Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Wojciechowi Korfantemu oraz Józefowi Hallerowi.

Dworek w Ciechocinku został podarowany prezydentowi Ignacemu Mościckiemu z okazji jego wizyty w mieście w 1932 r. Po wojnie mieściły się tam różne instytucje państwowe oraz przedszkole. W roku 2001 budynek został zwrócony Kancelarii Prezydenta RP. Po kompletnym remoncie utworzono w nim Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny Prezydenta RP.

Już w listopadzie ub. roku Muzeum Narodowe w Krakowie zaingurowało wystawę poświęconą idei niepodległości w twórczości Stanisława Wyspiańskiego – poety, malarza, rysownika, autora dramatów, scenografa. Ekspozycja liczy blisko 500 malowideł, portretów, rzeźb, szkiców, zapisków. Dzieła tego wielkiego artysty miały i wciąż mają ogromny wpływ na kształtowanie polskiej tożsamości. Autor „Wesela” prezentowany jest jako ten, którego wizje twórcze inspirowały do walki o wolność kolejne pokolenia Polaków. Wystawa potrwa do stycznia 2019 r.
Balet Cracovia Danza zaprezentował w krakowskim Centrum Kongresowym widowisko „Drogi do wolności – historia Polski w obrazach”. Na spektakl złożyły się tańce szlacheckie, salonowe oraz ludowe. Na scenie pojawiły się postaci bohaterów historycznych, literackich, artystów ale też i zwykłych ludzi.

Natomiast 17 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie nastąpi otwarcie wystawy pamiątek po Ignacym Paderewskim, zorganizowanej pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski ukażą obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki pochodzące z jego daru dla warszawskiego muzeum. To także okazja, by przypomnieć Paderewskiego jako kolekcjonera cennych dzieł sztuki. Zaprezentowane zostaną dzieła ukazujące różne oblicza wirtuoza, zarówno te bardziej znane – wielkiego muzyka, męża stanu i przyjaciela wielkich tamtego świata, jak i mniej – człowieka oddanego rodzinie i kolekcjonera sztuki dalekowschodniej.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. koncertowy fortepian mistrza, wykonany dla niego przez firmę Steinway & Sons, oraz portret Paderewskiego autorstwa słynnego artysty Lawrence’a Alma-Tademy. O wielkiej sławie muzyka zaświadczą prezenty, które wręczali mu przyjaciele oraz miłośnicy jego twórczości. Wśród nich m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem oraz teka grafik Leona Wyczółkowskiego z dedykacją. Fotografie przedstawiające życie rodzinne Paderewskiego pozwolą poznać jego dom w Szwajcarii oraz członków rodziny. Wyjątkowa jest kolekcja sztuki dalekowschodniej, obejmująca chińską porcelanę, emalie, szkło i wyroby z laki, które Paderewski wraz z małżonką gromadzili w szwajcarskiej willi. Wystawa będzie czynna do 20 maja 2018 r.

5 lutego w teatrze Wielkim w Warszawie odbył się galowy koncert „Mazowsze Niepodległej”. Oprócz rocznicy odzyskania niepodległości okazją do koncertu była również 70 rocznica założenia Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Imprezę zaszczycił swą obecnością Andrzej Duda wraz z małżonką. W swym wystąpieniu prezydent zaznaczył, że „Mazowsze” to zespół, który kultywuje to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze, co pozwoliło nam przetrwać zabory. Zespół zaprezentował utwory nawiązujące do wydarzeń 1918 r. oraz tańce narodowe – polonez, krakowiak, mazur, kujawiak.

W okolicznościowym artykule Prezydent RP napisał: „Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczną rocznicę, nie tylko cofali się o 100 lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stoimy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć budując dziś silną, wolną Polskę”.

 

Kazimierz Wierzbicki