W sobotę, 3-go lutego odbył się tradycyjny bankiet Stowarzyszenia Polskich Biznesmenów w eleganckim – Russo’s on the Bay. Jak zwykle uroczyście przedstawiono Człowieka Roku i wręczono stypendia utalentowanej polonijnej młodzieży.

 

 

Człowiekiem Roku środowiska biznesowego został znany z wielu inicjatyw społecznych – Grzegorz Fryc, wiceprezes organizacji Pangea, jednoczącej Polaków na świecie i organizator wielu imprez muzycznych w naszej metropolii. Honorowym Człowiekiem Roku został Roman Rurak, wieloletni i bardzo czynny członek Stowarzyszenia Biznesmenów.
Nowo wybrany Prezes Pulaski Association of Business and Professionals Men – Piotr Pachacz, z pomocą Komitetu Bankietu z Arturem Dybanowskim, poprzednim Prezesem Stowarzyszenia na czele, przy współudziale aktywistów Stowarzyszenia: Dariusza Knapika, Piotra Knapika, Grzegorza Wiśniewskiego – Człowieka Roku 2017 oraz Bogdana Bachorowskiego, dołożyli wszelkich starań aby doroczny bankiet stał na wysokim poziomie. Ich wysiłki zwieńczone zostały sukcesem.

Mistrzem ceremonii tradycyjnie już był popularny w polonijnym środowisku Ryszard Mazur, który z właściwym sobie humorem przewodził uroczystości.

Śliczna i utalentowana Wiktoria Knapik odśpiewała hymn polski, a Tomasz Bednarek hymn amerykański.
Bankiet zaszczycili swą obecnościa przedstawiciele konsulatu, wice Konsul od Spraw Polonii Mateusz Gmura i kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, Sabina Klimek. Był także, zawsze życzliwy Polonii, Assemblyman Joseph Lentol.

Rita Cosby, pisarka i dziennikarka, z emfazą przedstawiła Grzegorza Fryca, wyczerpujaco omawiajac jego zasługi dla Polonii.

Ważną częścią programu było wręczesnie stypendiów.

Najwyższe gratyfikację uzyskał Ryszard Pawełkiewicz, zainteresowany naukami ścisłymi, kandydat na studia w MIT. Ryszard działa w Organizacji Harcerstwa Polskiego, szczególnie angażuje się w organizację Kolonii Zuchowych w Amerykańskiej Częstochowie. Dostał stypendium wysokości 4000 dolarów.

Stypendium wysokości 2000 dolarów, otrzymała Barbara Chrobak, uczennica Millenium Brooklyn High School, przyszła studentka NYU. Barbara zorganizowała chór młodzieżowy w parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie z którym występuje. 1000 dolarów otrzymała Magdalena Kobeszko, aspirująca poetka i plastyczka, kandydatka na studia w Parsons School of Design, oraz harcerka z drużyny przy Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza.

Kolacja była wyśmienita a zabawa, przebiegajaca w świetnej atmosferze, trwała do późna.

Kolejny raz potwierdziła się opinia, że polscy biznesmani nigdy nie zawodzą Polonii; czy to w działaniach zawodowych, czy wspierając liczne organizacjie polonijne i zdolną polonijną młodzież, czy organizując elegancką, karnawałową zabawę, na którą czeka się potem cały rok.

 

Maria Bielska