Jeśli postanowiłeś/postanowiłaś się poddać bo Ci za ciężko w życiu to chcę Ci powiedzieć, że Ewangelia bez Ciebie będzie smutna i jakby niepełna.

 

Będzie w niej brakować Twoich spraw, Twoich sukcesów, porażek i Twoich rozczarowań.

Jeśli uciekniesz od Boga bo masz dość wszystkiego, to jakbyś przestał oddychać o własnych siłach a skazał się na życie z butlą tlenową. Uwierz mi, że słowo NIE może brzmieć bardzo pozytywnie. W połączeniu z innym słowem może nawet dać nadzieję. Zobacz sam/ sama: NIE poddawaj się, NIE rezygnuj tak łatwo, NIE zakładaj od razu złego scenariusza, NIE wmawiaj sobie, że jesteś do niczego.

Widzisz? Da się. Ewangelia, którą mam nadzieję czytasz czasami w domu to ważne chwile ludzi, którzy po spotkaniu z Chrystusem odchodzą silniejsi by NIE dać się życiu, by NIE wracać do tych samych grzechów, by NIE używać języka do plotek czy obmawiania innych, ale do walki o słuszne sprawy.

Bywa, że możesz mieć dość nawet własnych bliskich, którzy ciągle chcą byś żył/żyła ich sprawami. Ale to jest ich egoizm, któremu TY musisz czasem powiedzieć dość. Jezus nie ucisza wołania niewidomego w Ewangelii, ale cudem Jego uzdrowienia zamyka usta egoistom, którzy chcieli uciszyć niewidomego tylko dlatego, że ich sprawy są ważniejsze. Ten właśnie ewangeliczny niewidomy też miał ciężko w życiu. Uboga wdowa z Ewangelii też miała ciężko w życiu. Samarytanka zanim spotkała Jezusa przy studni też miała ciężko w życiu. I Ty też masz ciężko w życiu. I zupełnie obcy Ci człowiek obok też ma ciężko w życiu, ale Jezus słyszy Ciebie jeśli wołasz o pomoc.

A wołasz? A prosisz o siły? Nikt nie ma prawa uciszać Twojego wołania o sprawiedliwość, wołania o dobro, wołania o wyrozumiałość czy przebaczenie.

Przyjacielu, NIE daj się proszę kłopotom nawet jeśli one Cię lubią… Jest taka piękna i wyciszająca modlitwa św. Franciszka z Asyżu, którą polecam zmęczonym i rozczarowanym. Zauważ, że jest w niej trochę słów NIE, które inspirują…

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; jedność tam, gdzie panuje zwątpienie; nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz; światło tam, gdzie panuje mrok; radość tam, gdzie panuje smutek. Spraw abyśmy mogli NIE tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
NIE tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
NIE tyle szukać miłości, co kochać; Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.

Trzymaj się dzielnie kimkolwiek jesteś drogi czytelniku!

 

o. Paweł Bielecki