Były burmistrz Garfield w New Jersey, a obecnie administrator tego miasta poprowadzi Polonię Piątą Aleją podczas październikowej Parady Pułaskiego.

 

Thomas Duch jest Amerykaninem mającym słowackie korzenie, ale od wielu lat związany jest z polską grupą społeczną, zwłaszcza zamieszkującą Garfield.

 

Tegoroczny Wielki Marszałek Parady Pułaskiego szarfę świadczącą o tym, że to właśnie on stanie na czele biało-czerwonego pochodu, który 7 października przejdzie Piątą Aleją odebrał podczas uroczystego pasowania, które odbyło się w czwartek, 18 stycznia w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.

 

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Parady Pułaskiego, byli Wielcy Marszałkowie, a także politycy i działacze związani z New Jersey oraz z Garfield. Występem artystycznym uatrakcyjniły ją dzieci z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Kazimierza Pułaskiego z South Hackensack.

 

Thomas Duch szarfę marszałkowską otrzymał od mecenasa Sławomira Platty – Wielkiego Marszałka 2018, który przy okazji złożył mu gratulacje, a także podsumował ubiegłoroczną Paradę Pułaskiego i podziękował wszystkim za liczny w niej udział i zaangażowanie. Jego następca również jest adwokatem, ale prócz tego w przeszłości był także posłem stanowym, i pełnił funkcję burmistrza tzw. polskiego miasteczka w New Jersey czyli Garfield; obecnie jest jego administratorem.

 

Thomas Duch jest od prawie 40 lat związany z Paradą Pułaskiego. Po raz pierwszy wziął w niej udział w 1980 roku, właśnie wtedy został wybrany na burmistrza Garfield, w dodatku z dużą pomocą Polonii zamieszkującej to miasto. Poza tym od wieli lat jest członkiem lokalnego komitetu Parady Pułaskiego w Garfield i obecnie pełni w nim funkcję wiceprzewodniczącego.

 

Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2018 jest także głównym inicjatorem postawienia pomnika generała Kazimierza Pułaskiego, który stanął w 2014 roku w jednym z parków w Garfield. Wspiera również tamtejszą Polonię w wielu inicjatywach i działaniach. Za zaangażowanie i oddanie sprawom polonijnym w roku ubiegłym został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Rzeczypospolitej Polskiej. Order został mu wręczony podczas wizyty prezydenta Dudy w Polskim Domu „Cracovia Manor” w Wallington, mieście sąsiadującym z Garfield i również zdominowanym przez Polonię. Jak podkreślił podczas uroczystości szarfowania w Konsulacie Generalnym na Manhattanie – spotkanie z polskim prezydentem oraz chwila, w której tak ważne odznaczenie znalazło się na jego piersi, to największy zaszczyt jakiego doświadczył w swoim życiu pełniąc służę publiczną jako burmistrz, poseł stanowy i administrator miasta.

 

Thomas Duch jest także absolwentem Garfield High School, Lehigh University i Seton Hall University School of Law. Od ponad 35 lat zasiada w Radzie Nadzorczej Boys and Girls Club of Garfield. Jest również członkiem zarządu St. Mary’s Hospital w Passaic w stanie New Jersey oraz członkiem zarządu i sekretarzem w Wawel Savings Bank w Garfield.

Agnieszka Dworak