Niezależnie od tego, czy nosimy w sobie optymistyczne czy raczej pesymistyczne nastawienie do otaczającej nas rzeczywistości, każdemu z nas przyda się na pewno od czasu do czasu porcja szczerego śmiechu.

 

Poczucie humoru jest cenną cechą charakteru. Ułatwia nam życie, zjednuje przyjaciół, pozwala z akceptacją i uśmiechem pogodzić się z dotykającymi nas, nie zawsze korzystnymi zmianami i upływem czasu. Chociaż poczucie humoru może niektórzy szczęśliwcy odziedziczyli w genach, to warto każdemu się na nie otworzyć i spojrzeć na świat przez różowe okulary. Popatrzeć na własne niedoskonałości, cudze przywary, na wszystko co nas na co dzień drażni. Znajdźmy przeciwwagę i dostrzeżmy także to, co nas cieszy. Zamiast zamykać się w czterech ścianach i przeżywać kolejny, taki sobie dzień, warto wyjść do ludzi.

Wspaniałą okazją do spotkania Polonii nowojorskiej i możliwości terapeutycznego działania śmiechu oraz dopieszczenia doznań estetycznych profesjonalną wystawą grafiki – był „Wieczór ze sztuką”. Gospodarz i organizator programu, klub Amber Health przedstawił kilka skeczy i piosenek własnego kabaretu Cukier oraz „Pastorałki” kabaretu $zopa Biss doskonale osadzone we wciąż świątecznym klimacie.

Dzień Babci i Dziadka okazał się świetnie trafionym pretekstem do szczególnej celebracji. Seniorzy z lekkością, swobodą i wyrobionym już obyciem scenicznym, świetnie bawili się sami i skutecznie rozbawiali liczną widownię. Za swoją pomysłową, barwną i wesołą prezentację zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Piosenka „Kiedy babcia była mała…” rozpoczynająca i kończąca program kabaretu Cukier trafnie oddaje klimat szybkiego upływu czasu, miłości rodzinnej i silnej więzi międzypokoleniowej.

Babcie i dziadkowie mają prawo czasem czuć się zmęczeni, niedowartościowani, niedocenieni, znużeni życiem. Często to właśnie wnukowie dodają im wigoru i ujmują lat.

„Życie, życie jest nowelą”- dokładnie jak w piosence, choć prawie zawsze wydaje się za krótkie, to wciąga jak rzeka. Cieszmy się, gdy orzeźwi je świeży powiew, inspiracja, marzenie i świadomość, że mamy się komu zwierzyć, przed kim pożalić i z kim pośmiać. Pokochajmy świat takim jakim jest.

Wyjdźmy z domu zajrzyjmy do galerii, popatrzmy na sztukę, spotkajmy znajomych i czerpmy dobro i piękno całymi garściami skąd się tylko da.

W programie kabaretu Cukier wystąpili: Anna Weber, Danuta Cabaj, Wanda Wilk, Wiesława Pasternak, Monika Szarejko, Bogusia Stanoch, Janina Krukowska, Danuta i Stanisław Piekutowie, Wanda i Andrzej Mordzinscy, Eugenia Rudnicki, Alicja Paczka i Mirosław Grodzki. Gościnnie, na wiolonczeli zagrała dziewięcioletnia Janka Wilczyński.
Kabaret $zopa Biss reprezentowali: Anna Korycka, Elżbieta Piątkiewicz, Jan Jakubik, Andrzej Matusiak (keyboard) i Andrzej Jakubiec.

W przerwie występów kabaretowych Janusz Skowron, kurator ekspozycji otworzył zbiorową wystawę grafiki pt.”In the World of Prints” w której udział wzięli: Edmund Korzeniewski, Leszek Kuchniak, Artur Skowron, Jolanta Badyna, Aleksander Grigoriev, Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, David Bumbeck, Magdalena Nałęcz i Henryk Lasko.
Amber Health Adult Social Day Care Center, znany w środowisku polonijnym jako Polski Klub Amber, działa już piąty rok. Członkami „bursztynowego klubu” mogą zostać dorośli (od 21 lat), mający ubezpieczenie Medicaid. Po zarejestrowaniu mogą oni korzystać ze wszystkich świadczeń oraz zajęć, jakie klub oferuje od poniedziałku do piątku. Członkowie mają zapewnione bezpłatne ciepłe, smaczne posiłki – śniadanie i obiad – oraz bezpłatny transport.
W przestronnym, słonecznym Amber, oprócz różnych aktywnych zajęć, polscy klubowicze znajdują znajomych i przyjaciół – swój drugi dom, w którym nikt nie czuje się samotny, bezradny i bezsilny. Przyjdź i zobacz! Serdecznie zapraszamy do nas!

 

71 India Street – Greenpoint
347.971.1939 – Janusz

 

Anna L. Skowron