21 lutego 2018 r. o godz. 20:00, w Carnegie Hall w Nowym Jorku odbędzie się gala koncertowa utalentowa nych pianistów, poświęcona pamięci Ignacego Paderewskiego.

 

Co istotne, koncert, który bedzie miał miejsce w głównej sali koncertowej Stern Auditorium, przypada w 85-tą rocznicę ostatniego koncertu Paderewskiego w Carnegie Hall, stąd pomysł oddania hołdu tej niezwykłej postaci w tym właśnie dniu. Koncert jest zorganizowany z inicjatywy środowiska polonijnego i konsulatu – rozpocznie obchody Stulecia Niepodległości w metropolii Nowego Jorku.

Ignacy Paderewski to wybitny Polak, ceniony międzynarodowy pianista, kompozytor, mąż stanu, premier i minister spraw zagranicznych, patriota, który poświęcił większość swego życia na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Nowym Jorku był cenionym artystą, na którego koncerty przychodziły tysiące ludzi, i także dzięki muzyce zachęcał do zaangażowania na rzecz polskich spraw.

Postać Paderewskiego uosabia wysiłki Polonii w walce o polskie sprawy oraz rozpowszechnianie polskiej kultury. Jako ceniony kompozytor i pianista z Stanach Zjednoczonych, Paderewski zorganizował ponad trzysta spotkań połączonych z koncertami, na których przemawiał i zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. W wyniku jego działań do Armii Polskiej we Francji zgłosiło się ponad 20 tysięcy ochotników z USA, którzy współtworzyli Armię Józefa Hallera.

To Paderewski przekonał prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona do wsparcia polskiej sprawy. Stąd, w ogłoszonym 8 stycznia 1918 orędziu prezydenta USA do Kongresu znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski. Paderewski odegrał istotną rolę w przyjęciu 3 czerwca 1918 deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie. Powrócił do Polski, ale w sierpniu 1940 podjął decyzję o ponownym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, aby szukać pomocy dla ojczystego kraju.

Kompozytor zmarł w hotelu na wprost Carnegie Hall, a przed śmiercią odebrał wzruszający hołd za swoje artystyczne i społeczne zasługi, gdy amerykańskie miasta zorganizowały obchody 50-tej rocznicy jego pierwszej trasy koncertowej po Ameryce. Dekretem prezydenta USA pochowano go na Cmentarzu Narodowym w Arlington, zaś w 1992 r. spełniono jego ostatnie życzenie i przewieziono jego doczesne szczątki na pochówek w wolnej Polsce.

Podczas Gali 21 lutego zaprezentowane zostaną wybitne dzieła F. Chopina, które Ignacy Paderewski wykonywał przed tysiącami słuchaczy w Nowym Jorku, oraz kompozycje własne Paderewskiego. Dobór utworów Chopina i Paderewskiego demonstruje kunszt kompozytorów, a jednocześnie odzwierciedla narodowy charakter ich muzyki.
Podczas Gali wystąpi czterech utalentowanych pianistów, zwycięzców międzynarodowych konkursów pianistycznych. Kevin Kenner ze Stanów Zjednoczonych oraz Szymon Nehring, Łukasz Krupiński i Marek Bracha z Polski.

Kevin Kenner należy do najlepszych amerykańskich pianistów ostatnich lat. Jest pierwszym amerykańskim pianistą, który wygrał konkurs chopinowski w Warszawie oraz konkurs Czajkowskiego w Moskwie. Szymon Nehring, oprócz nagród w konkursach Chopina, zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Arthura Rubinsteina w Tel Awiwie, który należy do najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Łukasz Krupiński wygrał wiele międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hanowerze, Aachen i w San Marino, gdzie zebrał wszystkie nagrody konkursowe, w tym Grand Prix. Marek Bracha jest utalentowanym, wszechstronnym pianistą, finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz zwycięzcą innych konkursów chopinowskich.
Gala jest organizowana przez fundację Klubów Gazety Polskiej w Ameryce we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku. W wydarzeniu o doniosłym znaczenie, które otworzy obchody stuletniej rocznicy Niepodległości, spodziewany jest udział przedstawicieli władz lokalnych, oficjalnej reprezentacji z Polski oraz z innych placówek dyplomatycznych, którzy zostali zaproszeni na tę okoliczność.

Oprócz uczczenia wyjątkowej narodowej rocznicy, Gala jest także okazją do udziału w znakomitym koncercie pianistycznym, który jest adresowany tak do Polonii jak i do społeczności amerykańskiej. Gala odbywa się przy wsparciu Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, polskich przedsiębiorstw m.in. LOT, Tauron, a także lokalnych organizacji polonijnych i prywatnych firm.

Bilety w cenie już od $17.5 do nabycia na stronie Carnegie Hall, www.carnegiehall. org/Calendar/2018/02/21/IGNACY-PADEREWSKI-GALA-MAESTRO-RETURNS-TO-CARNEGIE-HALL.
Informacja w media społecznościowych dostępna na stronie www.facebook.com/PaderewskiGala.

 

pr