Rząd Litwy od stycznia wprowadził comiesięczne świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500+ w wysokości 30 euro – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Z tą inicjatywą wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin.
– Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, czyli równowartości 500 złotych. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten osiadł w sejmowych szufladach – powiedziała PAP posłanka tego ugrupowania Wanda Krawczonok.
W lokalnych urzędach można już składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.
 – Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych Tomas Tomilinas.
 „Zgodnie z przyjętą ustawą 30 euro – niezależnie od dochodów rodziców – otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy – do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (co najmniej troje dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro.
Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 roku wyniesie 100 euro” – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.
Jerzy Bukowski