My, Polacy, jesteśmy z oczywistych powodów zachwyceni własnymi, liczącymi stulecia tradycjami bożonarodzeniowymi i uważamy je za najpiękniejsze na świecie. A jak widzą je przebywający w naszym kraju – zwłaszcza nieco dłużej – cudzoziemcy?

 

Przebadała to wykładowczyni Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Katowicach Magdalena Knapik, która w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdziła, że smakują cudzoziemcom smakują nasze potrawy świąteczne, podobają się związane z Bożym Narodzeniem tradycje, szczególnie dzielenie się opłatkiem.

– Niedawno zorganizowaliśmy jasełka, przepięknie się na nich bawili. Odmienne religie nie przeszkadzały sobie, wszyscy byli zadowoleni, że uczestniczą w wydarzeniu bardziej tradycyjnym niż religijnym. Generalnie podobają im się nasze polskie tradycje świąteczne. Osoby, które pozostają na okres świąt w Polsce, spędzają je albo w polskich domach, albo sami sobie organizują wspólnie w akademikach swoje spotkania świąteczne, gdzie łączą swoje tradycje, czasem także z polskimi – dodała.

Uczący się w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 25-letni Jesus Axel Estrada Sanchez z Meksyku, który chce studiować w naszym kraju malarstwo lub grafikę, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że tradycja świętowania Bożego Narodzenia w Meksyku jest pod wieloma względami podobna do polskiej.
– W Polsce jest chyba jednak trochę spokojniej. U nas również spędza się święta z rodziną, ale to jednocześnie wielkie przyjęcie – wyjaśnił.

Niemal wszyscy cudzoziemcy są pod wrażeniem sposobu świętowania Bożego Narodzenia nad Wisłą, a w sieci furorę robi od kilku dni krótki film, w którym pracujący w Ambasadzie USA w Waszyngtonie dyplomaci smakują tradycyjne, polskie, wigilijne potrawy.

 

Jerzy Bukowski