Wszyscy tęsknimy za krajem, za tradycją, wspominamy smaki, zapachy, melodie, kojarzące się z rodzinnym domem.
Żyjąc daleko poza ojczyzną staramy się kultywować tradycje i obrzędy znane nam z rodzinnych stron. Na szczęście wciąż są wokół nas rodacy, którzy starannie pielęgnują pamięć tradycji i chronią ją od zapomnienia. Niemal w każdym zakątku Stanów Zjednoczonych możemy spotkać polskie akcenty, jednak w Rockland County, na obszarze stanu Nowy Jork mieszkają Polacy, którzy wyjątkowo aktywie podtrzymują naszą obecność w USA.

Stowarzyszenie PACA, Polish-American Cultural Association of Rockland na czele z panią Zofią Rebisz i Marylą Białek zrzeszają Polaków w Rockland County już od ponad 35 lat. W tym czasie co roku organizowana jest tradycyjna, polska Wigilia. Miejscem spotkań przez cztery lata była Wczesna Drycz w Otradzie, bardzo rodzinna i kameralna sala. Jednak co roku liczba uczestników Wigilii rosła, dlatego zmieniono lokalizację na zdecydowanie większą, mogącą pomieścić wszystkich chętnych. Obecnie Wigilia obchodzona jest w kafeterii przy kościele św. Antoniego w Nanuet.
PACA organizuję także doroczne, wielkanocne zbieranie jajek dla dzieci, które również cieszy się ogromną popularnością.

Organizacja zrzesza Polonię, która pragnie sobie pomagać i wspierać w życiu na obczyźnie. Mają swoją stronę na Facebook – PACA ROCKLAND, na której zamieszczony jest ich email i kontakt dla społeczników, którzy chcą uczestniczyć w życiu Polonii w USA. Poza tym w każdy drugi wtorek miesiąca, o godzinie 7: 30 w kościele św. Antoniego w Nanuet organizowane są spotkania stowarzyszenia. Warto także nadmienić, że pani Maryla Białek została wybrana niedawno na Marszałka Parady Pułaskiego.

W tym roku miałam zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w Wigilii stowarzyszenia, która odbyła się w niedzielę, 10 grudnia.

Już przed wejściem powitały mnie aromaty tradycyjnych, polskich potraw. Na sali zastałam przepięknie zastawione stoły, świąteczne obrusy, ozdoby i zachwycającą, wielką choinkę. Wigilię rozpoczęły organizatorki, pani Zofia Rebisz i pani Maryla Białek. Po błogosławieństwie udzielonym przez księdza Wacława Świerzbołka, wszyscy zgromadzeni goście podzielili się opłatkiem. Sala była pełna, wszyscy elegancko ubrani, odświętni i weseli. Dzieci podchodziły do choinki dotykająć wiszących na niej ozdób.

Zasiedliśmy do stołów. Przepyszne pierogi, kapusta z grzybami, barszcz czerwony, naleśniki, śledzie i smażona ryba, a na deser makowiec, babka i kawa albo herbata. Cudowna, tradycyjna, polska uczta. W tle pan organista Michał Lipczuk przygrywał nam przepiękne, dobrze wszystkim znane kolędy. Po kolacji przyszedł zaś św. Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty.

Przepiękna uroczystość zorganizowana dzięki społecznikom, którzy wciąż kultywują polskie obyczaje, kierując się wielką miłością do kraju. PACA Rockland zaprasza już teraz wszystkich chętnych na Wigilię w przyszłym roku.

 

Paulina Deka