Jak co roku w grudniu dziecięcy Zespół Taneczny „Krakowianki i Górale” przy parafii Św. Stanisława Kostki przedstawił swój Bożenarodzeniowy Program.

 

 

Zaczęło się od przedszkolaków, które wesoło bawiły się na scenie w ptaszki, pingwinki, misie oraz z wielkim namaszczeniem odśpiewały piosenkę „Ta Dorotka”.

W drugiej części programu olśniły publiczność przeobrażając się w urocze aniołki. Średnia grupa odtańczyła kujawiaka z oberkiem i popisała się piosenkami ludowymi. Najstarsza grupa pięknie zaprezentowała Mieszczańskie Tańce Żywieckie wraz z okazałym polonezem.

Gwoździem programu, jak zwykle była szopka z udziałem kolędników, a przybyło ich wielu. Do szopki w której Jezuska pilnowała Matka Boża, Święty Józef i Anioły, przybieżały pasterki z różnych rejonów Polski i zbójnik, a na sam koniec przywędrowali Trzej Królowie z ogromnym wielbłądem prowadzonym przez najmłodszego pastuszka zespołu. Dołączyły wnet tradycyjne postacie Gwiazdora, Króla Heroda, Śmierci i aż dwóch diabełków bo jeden sam nie dałby rady Heroda wciągnąć do piekła. Do kolędników przyłączyli się Bociek, Koza i Turoń, Chochoł, Cyganka i Nowy Roczek, każdy w koszem życzeń dla widowni np.

W Nowym Roku żoneczki
mają tylko na mleku gotować kluseczki,
dla mężów, którzy zadowoleni
wszystko na nie wydadzą z kieszeni.
Ponieważ rodzice z entuzjazmem dołączyli do kolędowania, więc zostali wynagrodzeni następującymi słowy:
Za kolędę dziękujemy, zdrowia,
szczęścia Wam życzymy.
A żebyście długo żyli a po śmierci z Aniołami się cieszyli!

 

 

Na przedstawienie zawitały Siostry Zakonne i Ksiądz Józef Szpilski wraz z Księdzem Proboszczem Markiem Sobczakiem, opiekunem duchownym zespołu, który nie mógł się nacieszyć dziećmi i gorąco chwalił i Iwoną Czartoryską i Teresą Komar na czele. Wyraził też uznanie za doskonałą pracę, dziękując paniom Barbarze Kulpie, Marii Bielskiej i Halinie Kalitce wraz z młodą asystentką Asią Bis.

Zespół Krakowianek i Górali winien jest z kolei serdeczne podziękowania za finansową hojność i poparcie Victoria Restoration Company, Home of the Alliance, oraz Stowarzyszeniom Marii Skłodowskiej Curie i Polskich Biznesmanów.
Korzystamy z okazji, żeby głęboko ukłonić się Syrenie dziękując za pyszne ciasto, pani Ilonie Zakrzewskiej za wykonanie programów a panom: Łukaszowi Drapała i Michałowi Mościckiemu za rekwizyty.

Wszystkim dziękujemy za życzliwość i Wesołych Świąt życzymy.

 

Maria Bielska