W piątek przed świętami Bożego Narodzenia, w audytorium Akademii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie miał miejsce doroczny koncert zorganizowany z okazji Bożego Narodzenia.

 

 

Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać najpiękniejszych kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Śpiewanie kolęd jest to piękny zwyczaj, powinniśmy go doceniać szczególnie gdy w dzisiejszych czasach gdy sedno Bożego Narodzenia w wielu środowiskach sprowadza się do Mikołaja, prezentów i świątecznej dekoracji.
Śpiewanie kolęd przez nasze dzieci jest jeszcze bardziej wartościowe, ponieważ w wielu amerykańskich szkołach zabrania się nawet wspominania Świąt Bożego Narodzenia. A na tak zwanych „koncertach zimowych” przerabia się piękne stare kolędy wyrzucając z nich poszczególne wersy lub słowa aby nie przekazywały żadnych treści religijnych.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Koncerty Bożonarodzeniowe w szkole Kostki mają już ponad stuletnią tradycję. Każdego roku uczniowie dostarczają przepięknych, a dla wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych zgromadzonej publiczności.

Tegoroczny koncert został podzielony na trzy części. Najmłodsi uczniowie wykonali tradycyjne piosenki amerykańskie o Mikołaju, prezentach i śniegu.

W drugiej części szkolny chór wykonał na głosy piękne kolędy polskie i amerykańskie. Kolędę Cicha Noc wykonano w czterech językach, w tym oczywiście w polskim.

W ostatniej części wystąpili starsi uczniowie, w których wykonaniu słuchacze usłyszeli polskie kolędy w tłumaczeniu na angielski. Kolędy przeplatane były poezją pod którą podkład muzyczny wykonali uczniowie szkoły. Wybór poezji był nieprzypadkowy, bo podkreślał sens obchodzenia Bożego Narodzenia.

Te 90 minut muzyki pozwoliło przygotować się słuchaczom chociażby w części do obchodów Bożego Narodzenia. A słuchaczy było wielu. Cieszy, że publiczność skorzystała z okazji i licznie dopisała, aby posłuchać na żywo pięknych kolęd w wykonaniu wspaniałych muzycznych talentów, których jest sporo w szkole św. Stanisława Kostki.
Uczniowie Akademii Św. Stanisława Kostki nie skończyli kolędowania na jednym koncercie. W ostatni czwartek chór z tejże szkoły koncertował w Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej na wigilii dla samotnych i bezdomnych. W tym tygodniu ci sami uczniowie koncertowali w Pete McGuiness Senior Center oraz w lobby Citibanku.

Zaraz po świętach chór planuje koncerty w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie oraz w klubie seniora Amber. Serdecznie zapraszamy. To od nas zależy, żeby tradycja kolędowania wciąż była żywa.

 

Bożena Konkiel