W przyszłym roku minie sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Tę wyjątkową rocznicę w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaczniemy celebrować już w styczniu, a kulminacją obchodów będzie uroczysta Gala Nagród w październiku 2018 roku.

 

Chcielibyśmy do radosnego świętowania aktywnie włączyć nowojorską Polonię, wspólnie honorować polskie godło, śpiewać polskie pieśni, czcić pamięć polskich bohaterów. Priorytetem naszym jest edukować polonijną młodzież w duchu patriotyzmu i poszanowania swojej przynależności narodowej.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce jest nowoczesną placówką archiwalno-naukową, pełniącą funkcję centrum kultury polskiej w Nowym Jorku, która od 2015 r. mieści się w polskiej dzielnicy Greenpoint. Bogate zbiory sprawiają, że jest ona żywą skarbnicą wiedzy o Polsce i Polonii amerykańskiej.

Instytut jest organizacją niedochodową i jego działalność opiera się na składkach członków oraz donacjach od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Dlatego nieustannie organizujemy imprezy dochodowe, aby zebrać fundusze na bieżącą działalność. Przygotowując się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, stworzyliśmy Fundusz Jubileuszowy mający na celu dofinansowanie wydarzeń, które z tej okazji będą odbywały się przez cały przyszły rok w Instytucie. Zbiórkę funduszy rozpoczęliśmy od zorganizowania uroczystego wieczoru w prestiżowej restauracji Amber Steak House w dzielnicy Greenpoint, której właściciel, pan Henryk Skrodzki, znany w środowisku polonijnym filantrop, był głównym sponsorem tego wydarzenia.

15 listopada na kolacji połączonej z programem artystycznym, gościliśmy przedstawicieli nowojorskich polonijnych organizacji oraz osoby prywatne.

Rozpoczynając spotkanie, prezes Instytutu dr Iwona Korga wyraziła wdzięczność zgromadzonym gościom, którzy bez wahania postanowili wesprzeć nasz jubileuszowy fundusz, za ich hojność.

Wieczór uświetnił występ młodego, o ujmującej osobowości, polskiego tenora Piotra Buszewskiego, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Juilliard School of Music, który przyjechał z Filadelfii, gdzie współpracuje z Academy of Vocal Arts. Akompaniował mu Jonathan Heaney. Wspólnie z Piotrem Buszewskim goście na stojąco odśpiewali Marsz Pierwszej Brygady Legionów Polskich, następnie artysta brawurowo wykonał trzy pieśni Karłowicza, popularną „Arię z kurantem” z opery „Straszny dwór” Moniuszki, a na zakończenie największy przebój z repertuaru Jana Kiepury „Brunetki, blondynki”, którego zawsze chętnie słuchał patron Instytutu marszałek Piłsudski.

Artysta nagrodzony został owacją na stojąco, a goście długo jeszcze byli pod wrażeniem jego występu.
Po doznaniach dla ducha, przyszła pora na kolację. Amber Steak House słynie w okolicy z dobrej kuchni, przygotowywał przyjęcia dla prezydenta Andrzeja Dudy, światowych ambasadorów i wielu znanych osobistości. Tego wieczoru serwowano między innymi zupę cebulową oraz specjalność kuchni, pyszne steki z jarzynami. Podczas deseru pracownice Instytutu przeprowadziły loterię. Goście mieli okazję wylosować atrakcyjne fanty, a wśród nich piękny album opisujący zbiory archiwalne, malarskie i eksponaty zgromadzone w Instytutucie.

Dochód z tego wydarzenia zasilił nasz Fundusz Jubileuszowy, który w 2018 roku przeznaczony będzie na organizację spotkań i wykładów o tematyce niepodległościowej, projekcje filmów dokumentalnych, prezentacje najcenniejszych zbiorów archiwalnych, organizację wystawy poświęconej Instytutowi i wakacyjnego konkursu fotograficznego dla młodzieży polonijnej oraz, pod koniec roku, na organizację Gali Nagród. Już dzisiaj zapraszamy Państwa do uczestniczenia wraz z Instytutem Piłsudskiego w tych radosnych obchodach.

 

Jolanta Szczepkowska