Cztery państwowe odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę zostały wręczone podczas uroczystości związanej z 99. rocznicą odzyskania niepodległości Polski, która miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Otrzymali je Jan Antoni Seń, Henryk Maciej Rzepecki i Jerzy Stanisław Wikieł.

 

Tegoroczne obchody związane ze Świętem Niepodległości Polski odbyły się we wtorek, 14 listopada, w pałacu DeLamara, w którym mieści się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Jej centralnym punktem było uhonorowane osób, które swoją działalnością i postawą przyczyniły się do przemian demokratycznych w Polsce oraz miały wpływ na utrzymanie niepodległości i suwerenności naszego kraju.

Odznaczenia przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył im konsul generalny Maciej Golubiewski, który był zarazem gospodarzem wtorkowej uroczystości.

Na początku ceremonii przypomniał on historię walki o niepodległość Polski i wskazał na przyczyny jej utraty. Przybliżył również nazwiska kilku ważnych postaci historycznych i przywódców, którzy mieli wielki wpływ na odzyskanie suwerenności naszego kraju począwszy od Tadeusza Kościuszki, który mobilizował polskie społeczeństwo, a zwłaszcza chłopstwo do walki o wolność. Konsul generalny wspomniał także o inteligencji, która włączyła się w ruchy niepodległościowe pod koniec XIX w. „Ich przewodnikami byli zróżnicowani politycznie polscy patrioci: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos czy Ignacy Daszyński” – wyliczał konsul Maciej Golubiewski dodając, że mimo tych różnic łączyła ich myśl o niepodległej Polsce.

Po krótkim historycznym wstępie związanym z 99. rocznicą odzyskania niepodległości Polski nastąpiła ceremonia wręczania odznaczeń państwowych. W sumie czterema krzyżami uhonorowano trzy osoby ponieważ jedna z nich otrzymała dwa odznaczenia.
Jan Antoni Seń za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Krzyżem Wolności i Solidarności.
Podobne odznaczenie – Krzyż Wolności i Solidarności – za taką samą działalność jak pan Seń otrzymał również Henryk Maciej Rzepecki.

Z kolei Krzyżem Zesłańców Sybiru uhonorowany został Jerzy Stanisław Wikieł.
Po krótkiej ceremonii w imieniu odznaczonych osób głos zabrał Jan Antoni Seń, który podziękował polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za przyznane krzyże. „Nasz wysiłek w walce z komunizmem o wolną Polskę został bardzo wysoko doceniony, za co serdecznie dziękuję” – mówił pan Seń. Wszyscy odznaczeni podczas późniejszych rozmów wyrażali wielką wdzięczność za dostrzeżenie ich działalności i poświęcenia sprzed wielu lat. Podkreślali również, że nie spodziewali się takiego wyróżnienia.

Uroczystość związaną z 99. rocznicą odzyskania niepodległości Polski uświetnił krótkim recitalem znakomity polski pianista Konrad Skolarski, który zaprezentował kilka utworów Fryderyka Chopina.

Z kolei hymny narodowe, zarówno polski jak i amerykański, zaśpiewała wschodząca broadwayowska gwiazda Katarzyna Sperczyńska.

 

Agnieszka Dworak