Wiele osób nabyło jakąś polisę ubezpieczającą samochód przed laty i odnawia ją co roku nie wiedząc, że znacznie przepłacają. Warto poddać rewizji ubezpieczenie i oszczędzić pieniądze.Wiele osób nabyło jakąś polisę ubezpieczającą samochód przed laty i odnawia ją co roku nie wiedząc, że znacznie przepłacają. Warto poddać rewizji ubezpieczenie i oszczędzić pieniądze.

Cena polisy ubezpieczeniowej zależy od naszego adresu, wieku, wartości samochodu, przebiegu pojazdu, wypadkowości i innych. Na niektóre czynniki mamy wpływ, na niektóre nie.

 

Odpowiedni poziom ubezpieczenia

Nie wykupuj najtańszej polisy wymaganej przez twój stan, lecz taką, która da ci adekwatną asekurację. Pamiętaj, że twoim celem jest zabezpieczyć nie tylko swój pojazd od stłuczki, lecz przede wszystkim siebie od odpowiedzialności cywilnej za straty spowodowane ofiarom wypadku, a te mogą iść w setki tysięcy dolarów. Im większy jest twój majątek, tym więcej możesz stracić, gdy zostaniesz pozwany do sądu. Odpowiednie ubezpieczenie samochodowe powinno wynosić co najmniej „100/300/50”. Pierwsza liczba oznacza limit ubezpieczenia za obrażenia cielesne (bodily injury liability), druga – to limit na leczenie osób obrażonych w wypadku, a trzecia – limit za uszkodzenie mienia (property damage liability).Twojego samochodu natomiast ubezpieczyć nie musisz, jeżeli jest stary. Ubezpieczenie kolizyjne (collision damage waiver) i pełne (comprehensive) wykupują przeważnie właściciele nowych pojazdów nabytych na kredyt, bo wymaga tego bank. Szczególnie kosztowne jest ubezpieczenie kolizyjne, a jego cena zależy od wartości samochodu, miejsca zamieszkania itp.. Jeżeli samochód jest stary, a jego wartość niższa od kosztu polisy kolizyjnej, to warto ją pominąć.

 

Wybierz dobrą firmę ubezpieczeniową

Patrz nie tylko na cenę polisy i stabilność kompanii ubezpieczeniowej, ale również na stopień satysfakcji jej klientów. Nie chcesz przecież mieć kłopotów z wypłatą odszkodowania. Consumer Reports (www.ConsumerReports.org) od lat prowadzi sondaże, z których wynika, że w cenach i obsłudze klientów od lat prowadzą Amica, USAA, State Farm, Geico, Progressive i Allstate.Według Consumer Reports najtańsze polisy sprzedają USAA, State Farm i Geico; średnia cena polisy dobrego kierowcy wynosi odpowiednio ok. 820, 1150 oraz 1180 dolarów rocznie.

 

Wybierz odpowiedni udział własny

Im wyższy udział własny, tym tańsza polisa. Stać cię na 500 czy 1,000 dol. na naprawę stłuczki. Nie stać cię natomiast na koszty szpitala, w którym może znaleźć się ofiara wypadku, ani płacenie jej rekompensaty za utratę zdrowia. Jeżeli masz dobrą kartotekę kierowcy, wyższy udział własny może oszczędzić ci nawet do 30-40 procent.

 

Utrzymaj dobrą historię kredytową

Punktacja kredytowa FICO określa nie tylko prawdopodobieństwo zalegania z długami, lecz i spowodowania wypadku. Firmy ubezpieczeniowe posługują się nią od lat do oszacowania ryzykowności klienta i ceny polisy. Consumer Reports podaje, że kierowcy ze średnią punktacją kredytową płacą średnio o 214 dol. rocznie więcej od kierowców w najlepszą oceną, w zależności od stanu (w sieci szukaj How your credit score raises your premium. Uwaga: Jeżeli spadnie twoja punktacja FICO, twoja firma ubezpieczeniowa może podnieść ci cenę polisy.

 

Zgłoś zmniejszenie przejechanych mil 

Przeciętny kierowca przejeżdża rocznie ponad 13 tys. mil. Osoby, które nie dojeżdżają samochodem do pracy, płacą mniej za ubezpieczenie. Jeżeli zmniejszyła ci się ilość przejeżdżanych mil, bo np. zmieniłeś pracę czy przeszedłeś na emeryturę, to zgłoś ten fakt to ubezpieczalni.Na przykład, State Farm obniża składki na Florydzie o 14 proc., gdy kierowca redukuje liczbę przejechanym mil rocznie z 10 do 5 tysięcy. Przeciętna oszczędność w kraju wynosi od 5 do 6 proc.

 

Wybierz odpowiedni samochód 

Wybierając nowe auto, miej na względzie koszt jego ubezpieczenia. Najdroższe są polisy na samochody sportowe i luksusowe. W kategorii polis kolizyjnych prym wiedzie Ferrari 485, Bentley Continental GTC, Maserati Granturismo, Porche Panamera, Nissan GT, a najmniejsze straty ponoszą: Fiat 500, Jeep Wrangler 2dr SWB, Ford F-150, Smart ForTwo, Nissan Xterra. Klasyfikacje w różnych kategoriach obejrzeć można w Insurance Institute for Highway Safety, www.iihs.org/iihs/topics/insurance-loss-information. W sieci szukaj „Insurance losses by make and model”. Zajrzyj również do witryny National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), skąd można ściągnąć różne interesujące broszury.

 

Gdy nastolatek zaczyna jeździć

Gdy nastolatek uzyska prawo jazdy, nie dodawaj go do swojej polisy. Najpierw zapytaj ubezpieczyciela, ile wyniesie podwyżka – rozejrzyj się wśród konkurencji.Nie kupuj oddzielnej polisy na nastolatka, raczej dodaj go do polisy rodzinnej -oddzielna polisa jest znacznie droższa. Wstrzymaj się ze sprezentowaniem dziecku samochodu bo ubezpieczenie będzie drogie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, że nastolatki prowadzą ostrożniej samochód rodziców niż swój własny.

 

Korzystaj ze zniżek

Możesz dostać zniżkę, jeżeli ukończysz kurs bezpiecznej jazdy, zainstalujesz zatwierdzone urządzenie alarmowe, zaczniesz parkować w garażu, masz kilka polis w tej samej ubezpieczalni, jesteś stałym klientem, masz pojazd hybrydowy, płacisz w jednej kwocie, a nie na raty itp. Porozmawiaj ze swoim agentem.

 

Elżbieta Baumgartner